Premier Mateusz Morawiecki w Kędzierzynie-Koźlu, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki w Kędzierzynie-Koźlu, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier: Mamy najniższe bezrobocie w historii. Niech Niemcy sami zbierają sobie szparagi

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 182
- Dzisiaj bezrobocie jest najniższe w historii III RP i zrobimy wszystko, żeby takie było. Masowe wyjazdy za chlebem na szparagi do Niemiec muszą się skończyć. Niech sobie sami zbierają szparagi, albo niech do nas przyjeżdżają je zbierać - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla w woj. opolskim namawiał do poparcia partii rządzącej zapewniając, że ugrupowanie to chce, żeby Polska była miejscem lepszym do życia i pracy.

Koniec ze zmywakiem na Wyspach i szparagami w Niemczech

- Dzisiaj bezrobocie jest najniższe w historii III RP i zrobimy wszystko, żeby takie było. Bo wiemy doskonale, że te upiory III RP, czyli masowe bezrobocie i masowe wyjazdy za chlebem, na szparagi do Niemiec, na zmywak do Wielkiej Brytanii, muszą się skończyć. Niech sobie sami zbierają szparagi albo niech do nas przyjeżdżają zbierać szparagi. Zapraszamy - mówił premier.

Jak dodał, rząd prowadzi politykę "prospołeczną, godności i rozwoju infrastruktury. - W ślad za naszymi słowami idą nasze czyny. Bo tacy jesteśmy. Nawet jak się mylimy, potykamy, to kiedy jest problem nie szukamy winnych, szukamy rozwiązań. Te rozwiązania znajdujemy. Taka powinna być normalna patriotyczna polityka i takie jest PiS - zapewniał Morawiecki.

Zobacz: Odra ma wielki potencjał. Premier zapowiedział kolejne inwestycje

Ile wynosi poziom bezrobocia w Polsce

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt proc.

"Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 r. było to 4,5 proc. Udowadniamy, że jesteśmy dobrym rządem na trudne czasy" – komentowała minister rodziny Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Według wstępnych danych MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem. Resort wskazuje, że po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy było w lipcu 1990 r. Wówczas było to 699 tys. osób.

ja

Czytaj także:

Rusza nowy program BGK i Ministerstwa Zdrowia. Pomoże studentom zwiększyć liczbę lekarzy

Lewandowski przerywa milczenie po transferze. "Z obu stron były niepotrzebne rzeczy"

Wpadka Joe Bidena podczas wizyty na Bliskim Wschodzie. Wyszło niezręcznie

Europa płonie, a będzie jeszcze gorzej. Kraje przygotowują się na rekordowe upały

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj182 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo