Pożar lasu w hiszpańskiej Galicji. fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO
Pożar lasu w hiszpańskiej Galicji. fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO

Europa płonie, a będzie jeszcze gorzej. Kraje przygotowują się na rekordowe upały

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Od poniedziałku wiele sklepów w Belgii i Holandii zostanie wcześniej zamkniętych, a w trasy wyjedzie mniej tramwajów i pociągów. W Belgii i Luksemburgu od tego dnia będzie także obowiązywać pomarańczowy alert, a w Holandii wprowadzony zostanie Krajowy Plan Cieplny. Wszystko z powodu zbliżających się upałów. W krajach Beneluksu temperatury w najbliższych dniach mają przekroczyć 40 stopni. Z kolei w Hiszpanii w ciągu pierwszych 5 dni upałów zmarło 237 osób, a kraj, podobnie jak Portugalia zmaga się z falą pożarów.

Europa się pali. Kraje Beneluksu wprowadzają ograniczenia 

Fala gorącego powietrza z południowej Europy dotrze w poniedziałek do Belgii, Holandii i Luksemburga. Służby meteorologiczne tych krajów przewidują, że trzeba będzie się liczyć z temperaturą powyżej 35 stopni, a we wtorek termometry mogą pokazać nawet 40 stopni Celsjusza.

W Belgii i Luksemburgu w poniedziałek i wtorek, na prawie całym terytorium tych krajów, obowiązywać będzie pomarańczowy alert. Oznacza on, że należy pić dużo wody, unikać wysiłku, nosić lekkie ubrania, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz jeść lekkostrawne posiłki.

Podobne zalecenia będą w tym czasie obowiązywać w sąsiedniej Holandii. Tam w tym samym okresie wprowadzony zostanie Krajowy Plan Cieplny (Nationaal Hitteplan). Holenderskie władze apelują o opiekę nad osobami starszymi a także chorymi i małymi dziećmi.

„Trzeba też unikać słońca oraz używać dobrych kremów ochronnych” – radzi Loes Lanting z Holenderskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) cytowana przez portal NOS.

Z powodu upałów belgijskie koleje zdecydowały od odwołaniu kilkudziesięciu pociągów we wtorkowe popołudnie, kiedy ma być najbardziej gorąco. Władze Antwerpii na północy Belgii już od niedzieli ograniczają liczbę kursujących tramwajów.

„Liczymy się z koniecznością odwołania niektórych pociągów ze względu na upały” – poinformowano PAP w biurze prasowym holenderskich kolei (NS). Lokalne media informują także, o mniejszej liczbie kursujących tramwajów w stolicy kraju.

Organizatorzy Czterodniowego Marszu, który miał się rozpocząć we wtorek w Nijmegen na wschodzie kraju, poinformowali w niedzielę, że ze względu na pogodę rozpocznie się on dzień później. W 2006 r. ze względu na wysoką temperaturę podczas tej imprezy zmarło dwóch zawodników. Wówczas temperatura oscylowała wokół 32 stopni.

Hiszpania: z powodu upałów zmarło 237 osób

Fala upałów, która trwa w Hiszpanii od ub. niedzieli, spowodowała tylko w ciągu pierwszych pięciu dni śmierć 237 osób - poinformował w sobotę podlegający ministerstwu zdrowia Instytut Zdrowia Carlos III. Podczas maksymalnego szczytu fali w czwartek odnotowano 93 zgony z powodu rekordowo wysokich temperatur.

Cały kraj pozostaje w stanie pogotowia wobec oczekiwanego ponownego wzrostu temperatury, w niektórych miejscach do 45 st. C. Upały sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów. Tysiące hektarów zostało spalonych i tysiące osób prewencyjnie ewakuowano z domów.

Czerwony alert (ryzyko ekstremalne) obowiązuje w sobotę w Kantabrii, Nawarze, La Roja, Badajoz (Ekstremadura) i Saragossie - podała krajowa agencja meteorologiczna (Aemet). W Badajoz spodziewana jest temperatura najwyższa - 45 st. C, zaś w Logrono i Kordobie - 43 st.

W sobotę pożary nadal były aktywne, największe w Ekstremadurze, Andaluzji, Kastylii i Leon oraz w Galicji. W Mijas (Malaga) odcięto dla ruchu odcinek autostrady A-404. Ponad 3 tys. osób w tym regionie zostało prewencyjnie ewakuowanych z domów z powodu bliskości płomieni.

Pozostający poza kontrolą pożar w Monfrague (Caceres) spowodował zamknięcie autostrady A-5 do Madrytu i ewakuowanie 360 osób. Media pokazały sceny paniki wśród kierowców zaskoczonych pojawieniem się płomieni przy drodze.

Synoptycy przewidują lekką ulgę pogodową od przyszłego wtorku, ale od środy następnego tygodnia temperatury ponownie wzrosną.

20 tys. hektarów lasów i nieużytków spłonęło w regionach przygranicznych Hiszpanii i Portugalii

Ponad 20 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych strawiły podczas ostatniej doby pożary w regionach przylegających do granicy Portugalii oraz Hiszpanii.

Jak poinformował w sobotę wieczorem Andre Fernandes z obrony cywilnej Portugalii, spośród blisko 90 pożarów występujących po portugalskiej stronie granicy najszybciej żywioł postępuje w okolicach miasta Chaves.

Z informacji portugalskich służb wynika, że do sobotniego wieczora potwierdzono dwie ofiary śmiertelne oraz cztery osoby ciężko ranne.

Największą trudność w walce z żywiołem stanowią tropikalne upały. Portugalscy meteorolodzy potwierdzili, że w trzynastu miejscowościach w ostatnich dniach wystąpiły rekordowe temperatury powietrza.

Po hiszpańskiej stronie granicy tylko podczas ostatniej doby spłonęło 14 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych.

Czytaj dalej:

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości