Ks. Andrzej Dębski był kapelanem Jagiellonii Białystok przez 12 lat.
Ks. Andrzej Dębski był kapelanem Jagiellonii Białystok przez 12 lat.

Metropolita Białostocki przeprasza za ks. Dębskiego. Duchowny ma zakaz noszenia sutanny

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Białostocka kuria ukarała ks. Andrzeja Dębskiego, który stał się bohaterem skandalu obyczajowego po tym, jak ujawniono jego wulgarne wiadomości wysyłane do kobiety. Z kolei klub Jagiellonia Białystok poinformował, że Dębski nie jest już kapelanem klubu piłkarskiego.

Metropolita Białostocki przeprasza za ks. Dębskiego

W poniedziałek pojawiło się oświadczenie białostockiej Kurii, w którym czytamy o pozbawieniu księdza Dębskiego prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego.

„W dniu 18 lipca 2022 r. abp. Józef Guzdek, metropolita białostocki, przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Ponadto nakazał podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez Metropolitę Białostockiego" - czytamy w komunikacie.

"Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca.

Metropolita Białostocki przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi. Wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety” – informację przekazał ks. Ireneusz Korziński, wicekanclerz kurii.

Zobacz: Tokarczuk nie chce, by jej książki trafiały pod strzechy. "Piszę nie dla idiotów"

Jagiellonia Białystok zrywa współpracę

Dziś także o zakończeniu współpracy z księdzem Dębskim poinformowała Jagiellonia Białystok. O decyzji klub powiadomił w mediach społecznościowych.

"Ksiądz Andrzej Dębski nie jest już kapelanem Jagiellonii. W sobotę arcybiskup Józef Guzdek zawiesił go w pełnieniu wszystkich funkcji, również kapelana Jagiellonii, do której w 2010 roku powołał go abp Ozorowski. Ks. Dębskiego i Jagiellonię nie wiązała żadna umowa cywilno-prawna" - głosi komunikat.

Obsceniczne filmy rzecznika białostockiej kurii

W sobotę "Gazeta Wyborcza" ujawniła kompromitujące fakty z życia rzecznika archidiecezji białostockiej ks. Andrzeja Dębskiego. Są to filmiki i wiadomości, na których ksiądz składa wulgarne propozycje kobiecie o imieniu Ola i zachowuje się obscenicznie. Nazywał ją m.in. "szmatą" i pisał do niej: „będziesz pierwszą kobietą w historii wyru... w gabinecie metropolity białostockiego”.

Metropolita białostocki abp Jerzy Guzdek niezwłocznie po ukazaniu się artykułu zawiesił księdza Dębskiego w „wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej”. Współpracę z duchownym zerwała również TVP, w której rzecznik białostockiej kurii prowadził programy. Był to program "Pod Twoją obronę" w TVP Białystok oraz program dla dzieci "Ziarno". Nadawca publiczny usunął z sieci również wszystkie materiały, w których występuje ks. Dębski.

ja

Czytaj także:

Węgla na zimę może być za mało. Premier zwołał pilne spotkanie na Śląsku

Prognozy dot. wzrostu gospodarczego Polski - analiza Banku Światowego

Balcerowicz miażdży pomysł Tuska: To jest niebywała populistyczna brednia

Pierwsze Abramsy już w Polsce. "Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą"

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo