Pierwsze Abramsy już w Polsce. "Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą"

Szef MON poinformował o pierwszych dostawach Abramsów do Polski. Żołnierze odbędą teraz szkolenie z ich obsługi. (fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej)
Szef MON poinformował o pierwszych dostawach Abramsów do Polski. Żołnierze odbędą teraz szkolenie z ich obsługi. (fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej)
Mariusz Błaszczak poinformował o pierwszych dostawach do Polski czołgów Abrams. Teraz żołnierze Wojska Polskiego będą się szkolić pod kątem ich obsługi. — Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora — napisał szef resortu obrony narodowej.

Błaszczak udostępnił na Twitterze zdjęcie Abramsa na samochodowej lawecie, jadącej autostradą.

— Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce — napisał minister obrony.

Abramsy dla Polski

Informacyjna Agencja Radiowa informowała wcześniej, że pierwsze dostawy używanych Abramsów powinny rozpocząć się z początkiem przyszłego roku. Jak podała agencja, bedą one uzupełnieniem braków po tym, jak Polska przekazała Ukrainie ponad 240 zmodyfikowanych czołgów T-72.

Na początku kwietnia Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Przewiduje ona kupno maszyn wraz ze sprzętem towarzyszącym, na który składa się 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także zapas amunicji. Wartość tych zakupów do 4,75 miliardów dolarów.


Szkolenia dla polskich żołnierzy

W celu przeprowadzenia szkoleń wykorzystane zostaną m. in. czołgi w wersji M1A2 SEP v2, które US Army Europe przekazało czasowo Polsce. W szkoleniach udział wezmą jednostki amerykańskie z Europy. Odbędą się one w Biedrusku, jednostce położonej nieopodal Poznania. Będą to szkolenia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Ich celem jest przygotowanie kadry technicznej i załóg czołgów do użytkowania Abramsów zgodnie z ich przeznaczeniem.wania tych wozów zgodnie z przeznaczeniem.

Abramsy w najnowszej wersji trafią do jednostek stacjonujących we wschodniej części Polski i na wschodnią flankę NATO. Otrzyma je przede wszystkim 18. Dywizja Zmechanizowana oraz 1. Warszawska Brygada Pancerna. Zakończenie dostaw zaplanowano na 2026 rok.


RB

Czytaj także:

Rusza nowy program BGK i Ministerstwa Zdrowia. Pomoże studentom zwiększyć liczbę lekarzy

Lewandowski przerywa milczenie po transferze. "Z obu stron były niepotrzebne rzeczy"

Wpadka Joe Bidena podczas wizyty na Bliskim Wschodzie. Wyszło niezręcznie

Europa płonie, a będzie jeszcze gorzej. Kraje przygotowują się na rekordowe upały

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo