W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki poinformował o przeznaczaniu coraz większej ilości środków na onkologię. (fot. PAP)
W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki poinformował o przeznaczaniu coraz większej ilości środków na onkologię. (fot. PAP)

"Historyczny moment" w onkologii. Premier apeluje do kobiet, by badały piersi

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
— Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld zł. Wśród schorzeń onkologicznych ogromny nacisk kładziemy na raka piersi — oznajmił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Coraz większy nacisk na leczenie chorób onkologicznych

— Ze strony państwa przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Dla porównania około 6 lat temu było to 7,7 mld zł mniej więcej, na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld złotych, a więc znacząco więcej środków przeznaczonych na leczenie schorzeń onkologicznych — powiedział premier podczas wizyty w Gliwicach z okazji otwarcia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii.

Jak mówił, "wśród schorzeń onkologicznych ogromny nacisk kładziemy na raka piersi".

— Jak wiemy doskonale - niezwykle ważna jest profilaktyka. Będziemy zastanawiać się, aby w krótkim czasie obniżyć wiek kobiet, od którego zaczyna się profilaktykę, aby ona jak najwcześniej mogła być rozpoczęta. (...) Niestety, rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, proszę więc wszystkie młodsze panie, młodsze kobiety, by jak najczęściej badały się i korzystały z dobrodziejstw profilaktyki — zaapelował Morawiecki.

— Kiedy już się okaże, że ten nowotwór jest, to bardzo ważny jest sprzęt i najnowsze refundowane leki. To wszystko jest obowiązkiem państwa i tu staramy się poprawiać warunki ze wszech miar we wszystkich instytutach onkologicznych, a także na wszystkich oddziałach, które walczą o życie naszych pacjentów — powiedział.

Narodowa Strategia Onkologiczna

Premier przypomniał o wprowadzeniu pilotażu Narodowej Strategii Onkologicznej, która - jak mówił - "rozwija się na coraz to kolejne jednostki, placówki, korzystając z najlepszych praktyk, także międzynarodowych".

— Chcemy, żeby Polska była wśród tych, którzy najlepiej potrafią leczyć nowotwór piersi i to jest możliwe — stwierdził premier.

— W onkologii mówimy, że najlepsze leczenie jest w badaniu klinicznym. To jest taki scenariusz, w którym zwykłe standardowe, optymalne leczenie porównujemy do czegoś, co może być lepsze. Mówimy nie tylko o badaniach, które będą finansowane i organizowane przez przemysł farmaceutyczny, ale również w tzw. badaniach akademickich, to znaczy wtedy, kiedy my lekarze mamy pomysł, jak pacjenta można leczyć lepiej. Czasami ten pomysł oznacza również, że można go leczyć taniej — podkreślił kierownik Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach docent dr hab. Michał Jarząb.

Krok w przód dla polskiej medycyny

Jego zdaniem "zarówno badania komercyjne, jak i akademickie badania kliniczne są filarem medycyny, filarem rozwoju onkologii".

— Mam nadzieję, że pacjentki chore na raka piersi będą korzystały z tych najlepszych metod terapii w scenariuszu, który zarówno posunie do przodu polską medycynę, jak i ma szansę posunąć do przodu polską naukę i jej uznanie w świecie — powiedział dr hab. Jarząb.

Agnieszka Greger, pacjentka gliwickiego Instytutu od 2017 roku, przyznała, że poniedziałkowa uroczystość ma "niesamowite znaczenie".

— To krok milowy dla usprawnienia mechanizmu onkologicznego — oceniła.

"Choroba wielozadaniowa"

— Niestety, nowotwór to choroba wielozadaniowa i bardzo często nie zabija nas rak, ale choroby współistniejące. Dlatego tak ważne jest nie tylko wsparcie merytoryczne, ale też finansowe, o które tak walczymy. Niestety, nie chorujemy tylko my, ale często chorują też całe rodziny. Dlatego wierzę, że dzięki temu spotkaniu będziemy w stanie usprawnić system, że będzie coraz więcej badań, bo naprawdę kluczowym tematem są badania profilaktyczne i wczesne wykrywanie chorób — zauważyła Greger.

Także posłanka Barbara Dziuk (PiS) oceniła, że "to moment historyczny, kiedy pochylamy się tu, w Instytucie Onkologii nad potrzebami 'amazonek'".

— Choroby cywilizacyjne mają to do siebie, że są bardzo podstępne (...) To jest miejsce szczególne dla mnie, ponieważ od 20 lat przezwyciężałam chorobę z mamą, a potem musiałam być pod opieką profesorów — powiedziała.

Gliwicki Instytut Onkologii

Instytut Onkologii w Gliwicach otrzymał na stworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych finansowanie od Agencji Badań Medycznych. Zadaniem Centrum będzie kompleksowa obsługa i realizacja badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych, dzięki czemu dostęp do nowoczesnych i innowacyjnych terapii stanie się dla pacjentów bardziej przystępny i komfortowy. Część finansowania została przeznaczona na adaptację oraz modernizację istniejących pomieszczeń znajdujących się w zabytkowej części Instytutu, ale również na budowę nowoczesnej, dwupoziomowej części biurowej zlokalizowanej na jednym z tarasów.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2024 r. powstać mają co najmniej cztery centra, a do 2029 r. liczba ta ma zwiększyć się do 8 placówek. 


RB

Czytaj także:

Metropolita Białostocki przeprasza za ks. Dębskiego. Duchowny ma zakaz noszenia sutanny

Prognozy dot. wzrostu gospodarczego Polski - analiza Banku Światowego

Balcerowicz miażdży pomysł Tuska: To jest niebywała populistyczna brednia

Premier: Mamy najniższe bezrobocie w historii. Niech Niemcy sami zbierają sobie szparagi


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości