Fala upałów w Polsce i Europie, IMGW wydał ostrzeżenia. Skąd te ekstremalne temperatury?

W czasie upałów pamiętajmy o nawodnieniu. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
W czasie upałów pamiętajmy o nawodnieniu. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia wydał IMGW w związku z prognozowaną falą upałów. Od południa we wtorek będą one obowiązywać w zachodniej Polsce.

Ostrzeżenia przed upałami w Polsce

"Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek i czwartek od 30 do 34 stopni, w środę od 33 do 36 stopni. Temperatura minimalna w nocy od 16 do 19 stopni, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19 do 22 stopni" - ostrzeżenia takiej lub podobnej treści wydano dla województw lubuskiego i wielkopolskiego oraz części powiatów dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadał ostrzeżeniom najwyższą rangę w trzystopniowej skali. Będą one obowiązywać od południa we wtorek aż do wieczora w czwartek.

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla części powiatów sąsiednich województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz dla województw łódzkiego i opolskiego, a także zachodnich powiatów mazowieckiego i śląskiego.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach zostaną wydane ostrzeżenia dla kolejnych regionów.

Zobacz też: Nie żyje "handlarz respiratorami". Prokuratura ma niepotwierdzoną informację

Za upały odpowiadają zmiany klimatyczne

Upały przyjdą nad Polskę z kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Do tej pory w Hiszpanii i Portugalii z powodu skutków gorąca zmarło już ponad 1000 osób.

Brytyjski urząd meteorologiczny wydał pierwsze w historii czerwone ostrzeżenie dla ekstremalnych upałów w Anglii - wskazujące na "zagrożenie życia" - z temperaturami, które mogą wzrosnąć do 43 st. C we wtorek.

We Francji temperatury również przekraczają 40 st. C, a na południowym zachodzie kraju tysiące ludzi zostało ewakuowanych po tym, jak dzikie pożary spaliły ponad 10 000 hektarów.

W połowie tygodnia część Niemiec również może osiągnąć 40 st. C, a kraje Europy Wschodniej najbardziej ucierpią w czwartek - szacują klimatolodzy.

Badania Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pokazują, że temperatury mają wzrosnąć w całej Europie w tempie przekraczającym średnie globalne zmiany temperatury w nadchodzących latach, podczas gdy częstotliwość i intensywność ekstremów gorących również wzrośnie. To nagromadzenie CO2 ze spalania paliw kopalnych sprawiło, że fale upałów są bardziej intensywne i częstsze na całym świecie, w tym w Europie - uważają eksperci. Jak dodają, tego rodzaju fale upałów będą coraz częstsze w nadchodzących dekadach, nawet jeśli rządy będą realizować swoje zobowiązania do ograniczenia emisji.

Zmiany klimatyczne powodują fale upałów na dwa sposoby - powiedziała Mariam Zachariah, klimatolog z Imperial College London, cytowana przez "Politico". Jednym z nich jest po prostu uwięzienie większej ilości ciepła w globalnym systemie. - Cieplejsza atmosfera oznacza więcej ekstremów cieplnych -  zauważyła. - Drugi wpływ jest "dynamiczny" - oznacza zmianę wzorców pogodowych, które mogą przynieść ciepło i deszcz do regionów, które normalnie ich nie doświadczają. W przypadku Europy, w tym roku wolno poruszający się obszar wysokiego ciśnienia przyniósł gorące powietrze z Afryki Północnej - wyjaśnia klimatolog.

Co nam zagraża podczas upałów

Najbardziej bezpośrednie zagrożenia to udar cieplny i wyczerpanie cieplne, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne - szczególnie wśród niemowląt, osób starszych oraz ludzi, którzy uprawiają sport lub pracują w wysokich temperaturach.

Wysokie temperatury mogą pogorszyć problemy sercowo-naczyniowe, które są główną przyczyną śmierci związanej z upałem wśród osób powyżej 65 roku życia. Zmniejszają również cyrkulację powietrza i prowadzą do wzrostu zanieczyszczeń pogarszając problemy oddechowe, takie jak astma, z potencjalnie śmiertelnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy o nawodnieniu. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się pocenie, aby schłodzić ciało poprzez parowanie. Również naczynia krwionośne w pobliżu skóry rozszerzają się, by umożliwić przepływ krwi. Bez nawodnienia może to dodatkowo obciążyć serce i spowodować niebezpieczny spadek ciśnienia krwi - w skrajnych przypadkach prowadząc do niewydolności organów.

ja

Czytaj także:

3 tys. zł od rządu. Warunek otrzymania pieniędzy jest tylko jeden

Rosjanie ruszyli do natarcia z mapami z 1969 roku. Granicę dorysowali sobie długopisem

Jair Lapid nie wytrzymał, jest wściekły na USA. Żąda gróźb militarnych wobec Iranu

Kryzys węglowy w Polsce. Prezes Kaczyński zły na Jacka Sasina

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości