Przejmujące powitanie papieża w Kanadzie. Franciszek mówi o pielgrzymce pokutnej

Papież Franciszek przybył do Kanady. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Papież Franciszek przybył do Kanady. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Sugestywna ceremonia powitania papieża Franciszka, który w niedzielę przyleciał do Kanady, odbyła się w hangarze lotniska w Edmonton.

Powitanie w hangarze

Siedzącego na wózku inwalidzkim papieża powitali gubernator generalna Kanady Mary Simon oraz premier Justin Trudeau. Następnie do Franciszka podeszli przedstawiciele rdzennych ludów w tradycyjnych strojach. Zabrzmiały ich śpiewy i bębny.

Polecamy:

Na każde 400 przypadków małpiej ospy na świecie jeden diagnozuje się w Polsce

Kolejny, podobny skandal w Niemczech. Zniszczono miejsce pamięci ofiar nazizmu

Na lotnisku nie było żadnych przemówień; jedynie krótka uroczystość. Jej przebieg podkreślił cel wizyty, którą papież nazwał "pielgrzymką pokutną". To etap pojednania z rdzenną ludnością w związku ze sprawą przymusowych szkół dla dzieci z tych ludów, prowadzonych w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.

Szczególnie sugestywny był widok papieża na wózku inwalidzkim, który mimo fizycznych ograniczeń przybył do Kanady i podjął wyzwanie męczącej podróży, by na miejscu zmierzyć się z ranami z przeszłości.

"Kroczyć razem"

Hasłem podróży są słowa „Kroczyć razem”. Jest ona następnym etapem na drodze pojednania i leczenia ran, jakie wywołała sprawa szkół dla dzieci z ludów tubylczych, które w imieniu rządu Kanady były prowadzone przez kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.

Na przełomie marca i kwietnia delegacje rdzennych mieszkańców, także byłych uczniów szkół, odwiedziły papieża w Watykanie i wtedy Franciszek obiecał im przyjazd do Kanady.

papież, Franciszek, Kanada, Indianie, Salon24.pl
Papież przyleciał do tego kraju dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież przyleciał do tego kraju dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. W pierwszym dniu pobytu w Edmonton Franciszek będzie odpoczywał po długim locie.

W stolicy prowincji Alberta mieszka duża społeczność ukraińska. W programie wizyty papieża nie ma osobnego spotkania z jej przedstawicielami, ale dominuje przekonanie, że będzie on w swych wystąpieniach nawiązywał do wojny na Ukrainie.

67 procent mieszkańców Kanady to chrześcijanie. Według danych Watykanu 44 procent stanowią katolicy.

KW

Czytaj dalej:

Kaczyński o Tusku: „Jest nadzieją tych, którzy bardzo źle życzą Polsce”

Wiceszefowa Bundestagu: Polska opinia na temat wymiany czołgów to sygnał alarmowy

Kaczyński: Jeśli PiS przegra wybory, realizowane będą antypolskie plany

Zaśpiewał "Córko Putina, idź się p...ć!". Rosyjska ambasada mu tego nie daruje

Niemcy nie wywiązują się z obietnicy. Dostawa istotnej broni pod znakiem zapytania

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo