Kolejny, podobny skandal w Niemczech. Zniszczono miejsce pamięci ofiar nazizmu

Połamano drzewa pamięci poświęcone ofiarom obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Fot. Twitter/1000 Buchen - lebendiges Gedenken
Połamano drzewa pamięci poświęcone ofiarom obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Fot. Twitter/1000 Buchen - lebendiges Gedenken
Kilka dni po tym, jak nieznani sprawcy ścięli drzewa pamięci w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, niedaleko Weimaru odkryto połamane drzewa, które zasadzono by upamiętniały ofiary obozu.

Zniszczone miejsce poświęcone ofiarom nazizmu

Dwa kasztanowce, które ktoś połamał, stoją na ścieżce w pobliżu Schoendorf, dzielnicy Weimaru położonej blisko obozu - powiedziała agencji dpa dyrektor zarządzająca Lebenshilfe-Werk Weimar/Apolda, Rola Zimmer.

Polecamy:

Kaczyński o Tusku: „Jest nadzieją tych, którzy bardzo źle życzą Polsce”

Wiceszefowa Bundestagu: Polska opinia na temat wymiany czołgów to sygnał alarmowy

Zniszczone drzewa należały do projektu „1000 Buchen” koordynowanego przez Lebenshilfe-Werk. Od 1999 roku corocznie sadzone są drzewa poświęcone ofiarom niemieckiego nazizmu.


Miejsce, w którym znaleziono połamane drzewa, jest częścią trasy „marszów śmierci” więźniów. Termin ten oznacza deportacje z obozu, które Niemcy rozpoczęli na krótko przed jego wyzwoleniem przez Amerykanów na początku kwietnia 1945 roku. Tysiące więźniów pędzono w kierunku innych obozów koncentracyjnych, takich jak Flossenbuerg i Dachau; wielu nie przeżyło.

Zdewastowano miejsce pamięci w Buchenwaldzie

W środę w pobliżu miejsca pamięci Buchenwald nieznane osoby wycięły siedem drzew, upamiętniających ofiary obozu koncentracyjnego. Drzewa zostały poświęcone zabitym dzieciom z Buchenwaldu, a także sześciu wymienionym z nazwiska więźniom.

W Buchenwaldzie Niemcy więzili 280 tys. osób. Około 56 tysięcy z nich zostało zamordowanych lub zmarło z głodu, chorób i eksperymentów medycznych.

KW

Czytaj dalej:

Zaśpiewał "Córko Putina, idź się p...ć!". Rosyjska ambasada mu tego nie daruje

Niemcy nie wywiązują się z obietnicy. Dostawa istotnej broni pod znakiem zapytania

Wczoraj Rosja nie miała nic wspólnego z atakiem w Odessie, dziś zmienia zdanie

Kaczyński o agresywnych przeciwnikach w Kórniku: "Rozwrzeszczany lumpenproletariat"

Orban broni rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wspomniał też o niezgodzie z Polską

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka