Dzień Marynarki Wojennej Rosji. Putin wskazał głównego wroga

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w niedzielę nową doktrynę morską. Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w niedzielę nową doktrynę morską. Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Prezydent Rosji ogłosił w niedzielę nową doktrynę morską. Doktryna Marynarki Wojennej i Karta Okrętów Marynarki Wojennej podpisane przez Putina, wskazują na USA jako głównego rywala Rosji. Określają też globalne ambicje morskie Federacji. Kluczowe obszary to Arktyka i Morze Czarne.

Dzień Marynarki Wojennej Rosji

W Sankt Petersburgu, w Dzień Marynarki Wojennej Rosji, Władimir Putin wygłosił pochwałę cara Piotra. Wskazał, że uczynił on Rosję wielką potęgą morską i zwiększył globalną pozycję państwa rosyjskiego.

Polecamy:

Minister Niedzielski: Ruchy antyszczepionkowe mają też mroczniejszą stronę

Miliony funtów dla księcia Karola od rodziny islamskiego terrorysty

Putin wygłosił krótkie przemówienie, w którym wychwalał rosyjskie hipersoniczne pociski manewrujące. Ostrzegł Zachód, że Rosja ma dość siły militarnej, by pokonać potencjalnych agresorów. Zgodnie z jego zapowiedzią, pamiętająca czasy  ZSRS fregata Admirał Gorszkow, w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie zaopatrzona w pociski hipersoniczne.

W Sankt Petersburgu prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał 55-stronicową doktrynę morską, która określa szerokie cele strategiczne rosyjskiej marynarki wojennej. Dokument opisuje Rosję jako potencjalną „wielką potęgę morską”, której wpływy rozciągają się na cały świat; przewiduje też zwiększenie globalnej pozycji państwa rosyjskiego.

Główny wróg Rosji - USA

Morska doktryna Rosji głosi, że głównym zagrożeniem dla Rosji jest „strategiczna polityka USA zdominowania oceanów świata” oraz zbliżanie sojuszu wojskowego NATO do granic Rosji.

Zgodnie z zapisami nowej strategii, Rosja może wykorzystać swoje siły zbrojne odpowiednio do sytuacji na światowych oceanach w przypadku wyczerpania innych miękkich sił, takich jak narzędzia dyplomatyczne i gospodarcze. Dokument podkreśla, że obecnie Rosja nie ma wystarczającej liczby baz marynarki wojennej na świecie.

Priorytetem Rosji ma być rozwój współpracy strategicznej i morskiej z Indiami oraz szersza współpraca z Iranem, Irakiem, Arabią Saudyjską i innymi państwami regionu.

Nowa doktryna marynarki wojennej przewiduje „kompleksowe wzmocnienie pozycji geopolitycznej Rosji” na Morzu Czarnym i Azowskim. Również Ocean Arktyczny potraktowany jest jako obszar o szczególnym znaczeniu dla Rosji.

KW

Czytaj dalej:

Dodatek osłonowy dla Polaków. Od końca lipca duże zmiany

Kontrowersyjna opinia niemieckiego polityka. "Nie tylko Rosja, ale też USA są złe"

Gronkiewicz-Waltz, Kliczko i Rottermund honorowymi obywatelami Warszawy

Wielki sukces Polski. Jako jeden z pierwszych krajów UE wprowadza świetne rozwiązanie

Stacje paliwowe w Polsce. PKN Orlen zdecydowanym liderem

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka