Polski rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej wdrożył zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej pakiet osłonowy dla obywateli. CC0
Polski rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej wdrożył zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej pakiet osłonowy dla obywateli. CC0

Dodatek osłonowy dla Polaków. Od końca lipca duże zmiany

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Polski rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej wdrożył zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej pakiet osłonowy dla obywateli. Jeżeli złożymy wniosek o dodatek osłonowy przed 31 lipca 2022 r. – bierzemy pod uwagę dochód z 2020 roku, a jeżeli po 31 lipca 2022 r. – z 2021 roku. ​

Nowe świadczenie zostało wprowadzone dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

Od dzisiaj duże zmiany w przyznawaniu dodatku osłonowego

Przyznawanie dodatku osłonowego uzależnione jest od dochodów. Otrzymają go jedynie gospodarstwa domowe, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Od dziś z kolei następuję duża zmiana w przyznawaniu dodatku osłonowego. Mianowicie, jeżeli wniosek o świadczenie złożymy  przed 31 lipca 2022 r. – bierzemy pod uwagę dochód z 2020 roku, a jeżeli po 31 lipca 2022 r. – z 2021 roku. 

Taki wniosek możemy złożyć na dwa sposoby: elektronicznie lub na piśmie w gminie, w której mieszkamy. Warto dodać, że wniosek złożony przez internet należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. Pieniądze przyznane ze świadczenia wypłaci wójt, burmistrz lub prezydent miasta. 

Od 400 do nawet 1500 zł 

Portal samorządowy przypomina, ile może wynieść rocznie dodatek osłonowy: 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób lub 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

O większe pieniądze mogą starać się osoby, których głównym głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, koza, kominek, kuchnia węglowa, trzon kuchenny, piecokuchnia czy też piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Wówczas można się starać maksymalnie o: 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób lub 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka