Książę Karol. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Książę Karol. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Miliony funtów dla księcia Karola od rodziny islamskiego terrorysty

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Fundusz Charytatywny Księcia Walii przyjął w 2013 roku milion funtów darowizny od braci przyrodnich Osamy bin Ladena, przywódcy Al-Kaidy zabitego przez siły specjalne USA w Pakistanie w 2011 roku - informuje w niedzielę "Sunday Times".

Według gazety doradcy księcia Karola, który jest następcą brytyjskiego tronu, zalecali wówczas, by nie przyjmował on datku od Bakra bin Ladena, patriarchy dużego i wpływowego saudyjskiego rodu, i jego brata Szafika.

Polecamy:

Dodatek osłonowy dla Polaków. Od końca lipca duże zmiany

Kontrowersyjna opinia niemieckiego polityka. "Nie tylko Rosja, ale też USA są złe"

Darowizna została przyjęta

Rzecznik rezydencji księcia, Clarence House, potwierdził, że darowizna została przyjęta. Oświadczył jednak, że decyzję w tej sprawie podjęli członkowie zarządu powierniczego fundacji, a nie książę, oraz że podjęto ją z dochowaniem należytej staranności w przestrzeganiu obowiązujących procedur.

Prezes fundacji Ian Cheshire powiedział, że zgodę na darowiznę wyraziło pięciu członków zarządu, a „każda próba sugerowania, że było inaczej, jest myląca i wprowadzająca w błąd”.

3 miliony dolarów gotówce

Książę Karol spotkał się już wcześniej z wątpliwościami dotyczącymi działalności jego organizacji charytatywnych - przypomina agencja AP. W czerwcu "Sunday Times" informował, że następca tronu przyjął od byłego premiera Kataru, szejka Hamada bin Dżasima bin Dżabera al-Taniego, torby zawierające 3 miliony dolarów w gotówce.

Londyńska policja prowadzi obecnie śledztwo w odrębnej sprawie, związanej z podejrzeniami, że osoby związane z inną organizacją charytatywną księcia, Prince's Foundation, oferowały pewnemu saudyjskiemu miliarderowi pomoc w uzyskaniu przywilejów i brytyjskiego obywatelstwa w zamian za darowizny. Clarence House przekazało, że księciu Karolowi nic nie wiadomo o takiej ofercie.

KW

Czytaj dalej:

Gronkiewicz-Waltz, Kliczko i Rottermund honorowymi obywatelami Warszawy

Wielki sukces Polski. Jako jeden z pierwszych krajów UE wprowadza świetne rozwiązanie

Stacje paliwowe w Polsce. PKN Orlen zdecydowanym liderem

Rosjanin w niewoli dzwoni do żony. Jej odpowiedź jest hitem internetu

1 sierpnia startuje 7. odsłona kampanii "BohaterON - włącz historię"

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka