Zmiany w kodeksie pracy. Dodatkowe urlopy dla ojców

W związku z unijną dyrektywą work-life balance ojcowie otrzymają dodatkowe 9 tygodni urlopu na wychowanie dziecka. (fot. Pixabay)
W związku z unijną dyrektywą work-life balance ojcowie otrzymają dodatkowe 9 tygodni urlopu na wychowanie dziecka. (fot. Pixabay)
W 2022 roku w życie wejdą zmiany w kodeksie pracy, które wydłużą m. in. urlop rodzicielski. Spowoduje to, że ojciec otrzyma dodatkowe 2 miesiące na opiekę nad dzieckiem.

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi implementować tzw. dyrektywę unijną work-life balance. Ma ona na celu szersze włączenie ojców w opiekę oraz wychowanie dziecka, co ma również pośrednio przyczynić się m. in. do wyrównania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Obecnie ojcowie po urodzeniu dziecka mogą skorzystać z urlopu: okolicznościowego, "tacierzyńskiego", ojcowskiego, rodzicielskiego, opieki na dziecko (2 dni w roku), wychowawczego i bezpłatnego.

Dodatkowe dwa miesiące na wychowanie dziecka

W związku z wdrożeniem dyrektywy work-life balance ojcowie mogą spodziewać się wydłużenia przysługujących im urlopów na dziecko. Obecne 32 tygodnie wydłużą się do 43 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowe 9 tygodni miałyby przysługiwać ojcom.

Celem tego rozwiązania jest włączenie ojców w opiekę i wychowanie dziecka, ponieważ w przeważającej większości przypadków to matki korzystają z pełnych wymiarów urlopów na dzieci. 

Jeśli ojciec nie wykorzysta dodatkowych 9 tygodni - utraci do nich prawo. Za dodatkowy czas urlopu rodzicielskiego ojcowie będą otrzymywali zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wynagrodzenia. 


RB

Zobacz: 

Biden ogłosił sukces USA. W Afganistanie zabito następcę Bin-Ladena

Będą kolejne dopłaty do paliw? Rząd poważnie rozważa ten wariant

Pelosi wylądowała w Malezji. Chiny wysyłają kolejne ostrzeżenie przed wizytą na Tajwanie

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo