Ceny gazu rosną, a będzie jeszcze drożej. Jest sposób, by zaoszczędzić

Szymon Machniewski, ekspert z Extradom.pl przedstawił sposoby jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Źródło: flickr.com
Szymon Machniewski, ekspert z Extradom.pl przedstawił sposoby jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Źródło: flickr.com
Ceny gazu rosną w niewyobrażalnym tempie. Jednak jak się okazuje to dopiero początek podwyżek. Z tego też powodu Szymon Machniewski, ekspert z Extradom.pl przedstawił sposoby jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ogrzewanie będzie znacznie droższe

Przypomnijmy, że w lipcu Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w piątek o podwyżce cen ciepła systemowego, które wyniosą co najmniej kilkadziesiąt procent. 

Jak poinformowała money.pl Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, prezes Urzędu musiał podjąć taką decyzję, ponieważ wiele przedsiębiorstw znalazło się na progu rentowności z powodu wzrostu cen energii.

Na Towarowej Giełdzie Energii cena gazu ziemnego w dostawach na przyszły rok osiągnęła rekordową wysokość – 800 zł za 1 MWh. Koszty te jednak nadal będą rosły. Szymon Machniewski, ekspert z Extradom.pl przygotował z tego powodu sposoby jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 

Według Szymona Machniewskiego jednym ze sposobów na oszczędzanie jest inwestycja w termomodernizację budynku. Jak dodaje, jest ona kosztowna, ale szybko przynosi odczuwalne oszczędności na ogrzewaniu domu gazem. Termomodernizacja budynku pozwala zaoszczędzić nawet o połowę więcej gazu.

Drugim ze sposobów jest wymiana tradycyjnego pieca, którego sprawność szacuje się na poziomie 90 proc. na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne , które energię pozyskują z procesu spalania paliwa oraz ze spalin, mają sprawność dochodzącą do 110 proc. Eksperci szacują, że zużywają one aż o 40 proc. mniej paliwa.

Ogrzewanie może być tańsze. Sposoby na oszczędzanie 

Ekspert wymienił również trzy tzw. "domowe" sposoby na oszczędzanie w ogrzewaniu. Jedynym z nich jest m.in. odsłonięcie grzejników. Jeśli kaloryfer jest przykryty meblami, grubymi zasłonami czy nieprzepuszczającymi ciepła obudowami, traci 20 proc. swojej mocy grzewczej.

Drugi ze sposobów to obniżenie temperatury w mieszkaniu do 20-21 stopni Celsjusza w pomieszczenia mieszkalnych i 18 stopni w kuchni. Zmniejszenie temperatury o zaledwie jeden stopień pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 6 proc.

Ostatnim ze sposobów jest szybkie, ale intensywne wietrzeń pomieszczeń w sezonie grzewczym. Po krótkim otwarciu temperatury na termostatach grzejnikowych powinny zostać zmniejszone w celu oszczędzania gazu.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka