Wiadomo, kto był organizatorem pielgrzymki do Medjugorie, w której zginęli Polacy

Widok na Medjugorie, fot. Wikipedia
Widok na Medjugorie, fot. Wikipedia
Organizatorem pielgrzymki do Medjugorie, w której zginęli polscy pielgrzymi w wypadku autokaru w Chorwacji było biuro Bractwa św. Józefa - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jak powiedział rzecznik MSZ, biuro było z Warszawy. Autokar posiadał tablice rejestracyjne z Grodziska Mazowieckiego. Autokar wczoraj wieczorem wyjechał z Częstochowy, rano z Warszawy, dziś miał dotrzeć do Medjugorie. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przekazał, że autokar, który uległ tragicznemu wypadkowi w Chorwacji, został wyprodukowany w 2011 r. Miał aktualne badanie techniczne ważne do dnia 13 grudnia 2022 r.


Wiadomo, że autokar był marki Mercedes.

Tragiczny wypadek polskiego autokaru. Jechali nim pielgrzymi do Medjugorie

MSZ ustala listę pasażerów

Pielgrzymi pochodzili z różnych stron Polski - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic. Reszta to głównie świeccy pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni, czyli głównie z obszaru województwa mazowieckiego. Ale wszystkie te sprawy będziemy się starali w ciągu najbliższych kilku godzin zweryfikować - powiedział dziennikarzom rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Byli tam też pielgrzymi z diecezji włocławskiej (ok. 10-12 osób). Nie wszyscy przeżyli - informuje kuria włocławska. Przeżył ksiądz wikariusz z Konina, który opiekował się grupą pielgrzymów. Jest przytomny, ale nie ma informacji o wszystkich swoich podopiecznych.

Na pokładzie było dwóch kierowców. Według niepotwierdzonych informacji uzyskanych w źródłach policyjnych przez TVP Info, jeden kierowców zginął, drugi prawdopodobnie żyje. Identyfikacja osób poszkodowanych oraz ofiar cały czas trwa.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kierowca prawdopodobnie zasnął

Wiadomo, że autokarem podróżowało ponad 40 osób. Dziennikarz TVP Info przekazał, że uzyskał informacje z policji, że autokar był zarejestrowany na 45 osób, ale w środku znajdowały się 44 osoby. Czy jednej osoby nie było, czy też znajduje się pod autokarem, okaże się, gdy służby podniosą pojazd z rowu melioracyjnego, do którego spadł.

12 osób zginęło, 32 osoby trafiły do szpitali. 4 osoby są w stanie niestabilnym, lekarze walczą o ich życie. Ranni zostali przewiezieni do szpitali w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakovcu, Dubravie.

Stan zdrowia polskich pielgrzymów. Najnowsze informacje

Chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović przekazał, że "wśród osób zidentyfikowanych jako ofiary śmiertelne i ranni nie było dzieci". Według najnowszych informacji, które przekazał chorwacki minister zdrowia kilkanaście osób było nieletnich, czyli najprawdopodobniej byli to nastolatkowie.

Infolinia dot. wypadku w Chorwacji

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje - podało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasada prosi, aby obecnie nie używać tego numeru do innych celów niż kontakt w sprawie dzisiejszej tragedii.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić specjalną linię, w której będzie można uzyskać wsparcie psychologiczne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię ws. wypadku w Chorwacji

Do wypadku doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia.To najtragiczniejszy wypadek autokarowy, jaki wydarzył się w Chorwacji.

Najtragiczniejsze wypadki polskich autokarów za granicą

Pielgrzymka Bractwa św. Józefa do Medjugorie

Według informacji na stronie internetowej Bractwa, wyjazd obejmował przejazd autokarem, 6 noclegów, ubezpieczenie. Pielgrzymi wyruszyli z Warszawy w piątek rano. Wczoraj dotarli na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli w Eucharystii. Następnie mieli dotrzeć do Mszany, a stamtąd wyjechać wieczorem. Nocna podróż miała obejmować Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację do Bośni i Hercegowiny. Planowany przyjazd do Medjugorie szacowany był na godz. 13-15.

W planach pielgrzymki było min. wejście na Górę Podbrdo – Górę Objawień, modlitwa w miejscu objawień Gospy (tzw. niebieskie krzyże); codzienny wieczorny blok modlitewny w kościele św. Jakuba (różaniec, msza święta, modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała, poświęcenie dewocjonaliów), adoracja Najświętszego Sakramentu; droga krzyżowa na górze Kriżevac z modlitwą przebaczenia, wyjazd do Tihaliny; wspólnota Cenacolo, wspólnota Błogosławieństw, świadectwo Patricka i Nancy, Matczyna wioska, konferencja „O zagrożeniach duchowych” i „Jak nie utracić łaski”. Powrót z Medjugorie miał nastąpić 12 sierpnia w piątek w godzinach porannych.

jaLubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości