Susza zagrozi plonom? Zaskakujące wieści z polskich pól

Kombajn przy żniwach we wsi Sułoszowa (woj. małopolskie). Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kombajn przy żniwach we wsi Sułoszowa (woj. małopolskie). Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, tegoroczna susza w Polsce może dać się rolnikom mniej we znaki. Dzięki temu, jak podaje GUS oraz Izba Zbożowo-Paszowa, plony będą wyższe niż w 2021 roku.

Susza mniej groźna? Żniwa przyspieszyły

„Dzięki sprzyjającej pogodzie, w ostatnich dniach żniwa w kraju wyraźnie przyspieszyły. W województwach położonych na południu, zachodzie i wschodzie kraju zaawansowanie zbiorów zbóż na dzień 5 sierpnia można szacować na ok. 65-70 proc. Mniejsze zaawansowanie żniw tradycyjnie notuje się na północy kraju” - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

Polecamy:

Katastrofa polskiego autokaru na Chorwacji. Ujawniono wiek kierowcy

W Polsce mamy swoje Davos. Zbliża się wielkie wydarzenie, zacznie się już 6 września

Rekordowy poziom produkcji pszenicy

GUS oszacował wzrost plonów wszystkich zbóż podstawowych, z tego w największym stopniu w przypadku żyta (o 9 proc. r/r), pszenżyta jarego (o 7 proc.) oraz pszenicy jarej i pszenżyta ozimego (po 5 proc.).

Jak dodano, na poziomie o 4 proc. wyższym od ubiegłorocznego oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy, gryki i prosa) mogą wynieść 26,6 mln ton - o 1 proc. mniej niż w 2021 r.

Produkcja pszenicy osiągnie rekordowy poziom – 13 mln ton, o blisko 8 proc. wyższy niż w poprzednim roku. Mniejsze od ubiegłorocznych będą zbiory niektórych zbóż, w tym m.in. żyta (o 5 proc.) i jęczmienia (o 7 proc.).

Obfitsze plony - wbrew wcześniejszym szacunkom

Także Izba Zbożowo-Paszowa spodziewa się bardziej obfitych zbiorów niż w poprzednim roku. To wbrew wcześniejszym szacunkom.

„Meldunki żniwne wskazują na wyższe tegoroczne plony zbóż w wielu regionach kraju od tych notowanych przed rokiem. Dobrze zaplonował jęczmień ozimy, a w ślad za nim wyższe plony notuje się w przypadku pszenicy ozimej. Ziarno charakteryzuje się wysoką gęstością” - wyjaśniono.

Rolnicy się nie spieszą do skupu

„Rolnicy gremialnie zdecydowali o zmagazynowaniu ziarna licząc na zwyżkę cen w dalszej części sezonu. Mało ziarna oferują także firmy handlowe” - wyjaśniła Izba.

Sytuację w punkach skupu potwierdza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Punkty skupu są przygotowane i zainteresowane skupem ziarna, jednak dostawy z tegorocznych zbiorów są niewielkie. Lokalnie odnotowuje się niewielkie kolejki w skupach. Niektóre podmioty nadal realizują kontrakty zeszłoroczne. Skup przebiega płynnie, bez opóźnień w odbiorze.

– Tylko część rolników decyduje się na sprzedaż zebranego zboża, a pozostali magazynują ziarno w oczekiwaniu na korzystniejsze ceny. Rolnicy w ostatnich latach zwiększyli powierzchnie magazynowe w swoich gospodarstwach, między innymi dzięki popularności metalowych silosów zbożowych. To bardzo dobrze, ponieważ nie są zmuszeni sprzedawać zboża prosto z pola, mogą sami zdecydować o korzystnym dla siebie terminie sprzedaży – podsumowuje wiceszef KOWR Marcin Wroński. 

KW

Czytaj dalej:

Glapiński w "DGP": Polska odniosła w ostatnich dwóch dekadach ogromny sukces gospodarczy

W Polsce może zabraknąć ważnego towaru. Jesteśmy jego drugim producentem w Europie

Światowy bestseller od Toyoty wreszcie w wersji SUV

HIMARS katem Rosjan. Niewiarygodne, jak duże straty ponieśli w ludziach

Biskup Marek Mendyk oskarżony o molestowanie ośmiolatka. Jest oświadczenie duchownego

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka