W Polsce mamy swoje Davos. Zbliża się wielkie wydarzenie, zacznie się już 6 września

Forum Ekonomiczne w Karpaczu nazywane jest polskim Davos. fot. www.forum-ekonomiczne.pl
Forum Ekonomiczne w Karpaczu nazywane jest polskim Davos. fot. www.forum-ekonomiczne.pl
„Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Europa stoi w obliczu nowych wyzwań w najważniejszych dziedzinach, które dotyczą życia każdego z nas” - mówił Sławomirowi Jastrzębowskiemu Zygmunt Berdychowski. Gość Jastrzębowski Wyciska jest założycielem Fundacji „Instytut Studiów Wschodnich” oraz przewodniczącym rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

31. Forum Ekonomiczne w Karpaczu rozpoczyna się 6 września. Salon24 jest patronem tego wydarzenia.

Polecamy:

"Wojna w Europie tworzy nowy układ sił". Zaważy na losach całego kontynentu?

Forum Ekonomiczne w Karpaczu, czyli polskie Davos

Forum Ekonomiczne w Karpaczu nazywane jest polskim Davos. Sławomir Jastrzębowski zapytał swojego gościa, skąd pomysł tej inicjatywy. – To nie jest dzieło jednego człowieka. To wydarzenie przygotowuje ponad 50 osób, które pracują przez cały rok – odparł Berdychowski. I dodał: - Po pierwsze zespół; po drugie, nawet w początkach tej inicjatywy, gdy odpowiadało za nią zaledwie kilka osób, koncepcja spotkania polityków i przedsiębiorców rozwijała się w miarę jak krzepliśmy, jak uczyliśmy się na swoich błędach.

Zobacz:

Glapiński w "DGP": Polska odniosła w ostatnich dwóch dekadach ogromny sukces gospodarczy

Czy w Polsce zabraknie cementu? Wiele inwestycji może być zagrożonych

Sławomir Jastrzębowski nie ustępował: „Proszę zdradzić, jak Pan to wymyślił?”. – Byłem wówczas posłem I kadencji Sejmu RP. Uznałem, że powinniśmy dokonać rozrachunku z rewolucją Solidarności. Pierwszego rozrachunku, w ramach którego udałoby się omówić sukcesy, ale i największe porażki – wyjaśnił przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Gość #JastrzębowskiWyciska, Zygmunt Berdychowski: "To jest nasza wojna. Musimy wspierać Ukrainę". Zapraszamy do obejrzenia:


Początki Forum Ekonomicznego

W pierwszym spotkaniu, „Polska trzy lata po rewolucji Solidarności” wzięło nie więcej niż sto osób – wspomina Berdychowski.


Byliśmy przeszczęśliwi, że mogliśmy się spotkać w tak szerokim spektrum. Byli tam zarówno przedstawiciele ustępującej elity, czyli lewicy, oraz reprezentanci wszystkich partii solidarnościowych, które – jak się wtedy wydawało – przejęły władzę na dobre. Spotkanie, które miało być jednorazowym wydarzeniem, dzięki swojej formule mogło odbywać się w kolejnych latach i stopniowo się rozwijać; zaczynaliśmy w gronie stu osób, w zeszłym roku mieliśmy 4600 gości


– wyjaśniał założyciel Fundacji „Instytut Studiów Wschodnich”.

Forum Ekonomiczne, czyli jakość i bogactwo wydarzeń

To imponujące liczby – podsumował Jastrzębowski. – Liczby nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, co towarzyszy temu wydarzeniu – odpowiedział jego rozmówca. Wskazał na 440 różnorakich paneli, wykładów, seminariów w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Przypomniał także o ponad stu partnerach medialnych, instytucjonalnych i komercyjnych, którzy współtworzą program Forum. I 40 procentach gości, którzy przyjeżdżają do Karpacza zarówno z Europy, jak i z poza niej.

– To niezwykle nowoczesna infrastruktura tej konferencji, czyli zakodowane strony, które uruchamiamy dla uczestników konferencji, dostępne już od połowy sierpnia, na których na bieżąco widać postępy dotyczące choćby rejestracji gości, składu poszczególnych wydarzeń. To także mobilna aplikacja dla uczestników w trakcie trwania konferencji i szereg udogodnień związanych z imprezami towarzyszącymi. To jest konferencja – gigant – podsumował Zygmunt Berdychowski.

FE w Karpaczu: bogata oferta kulturalna

Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbywa się w Hotelu Gołębiewski ze znakomitą infrastrukturą służącą gościom. Szef rady programowej FE przypomniał, że goście są też pod wielkim wrażeniem dolnośląskich miejscowości, takich jak Książ i Jaworze, które mogą zwiedzić w czasie Forum. – Niewiele jest podobnych wydarzeń tego rodzaju, w których program imprez towarzyszących dla gości jest tak bogaty – podkreślił Berdychowski.

Jak dodał, Forum w Karpaczu to obecnie ponad trzydzieści imprez kulturalnych: od koncertów przez rozmowy z autorami książek po wystawy.

Wiodący temat Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2022

Sławomir Jastrzębowski pytał swojego gościa o temat wiodący nadchodzącej najbliższej edycji Forum Ekonomicznego.


Każdy, kto chce przygotować debatę publiczną w 2022 roku, musi mówić o tym, że po 24 lutego, czyli po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Europa stoi wobec nowych wyzwań. Zarówno te ambitne założenia, związane z kształtem polityki gospodarczej i klimatycznej, jak i te mniej ambitne, ale nie mniej ważne założenia, dotyczące wzrostu gospodarczego, one wszystkie muszą ulec zmianie


– mówił Berdychowski.

– Opublikowana w zeszłym roku koncepcja paktu dla 55 procent, który miałby doprowadzić do redukcji CO2 w gigantycznej skali i w krótkim czasie, odchodzi do przeszłości. To pierwsze, najważniejsze wyzwanie związane z konsekwencjami tej wojny – zaznaczył gość Sławomira Jastrzębowskiego.

KW

Czytaj dalej:

Światowy bestseller od Toyoty wreszcie w wersji SUV

HIMARS katem Rosjan. Niewiarygodne, jak duże straty ponieśli w ludziach

Biskup Marek Mendyk oskarżony o molestowanie ośmiolatka. Jest oświadczenie duchownego

Były członek RPP Rafał Sura trafił do zarządu NBP

Morawiecki dla Euractiv. "Nadszedł czas na wielki rachunek sumienia Europy"

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka