HIMARS katem Rosjan. Niewiarygodne, jak duże straty ponieśli w ludziach

Amerykański system rakietowy HIMARS. Fot. Wikimedia / public domaine/ zdjęcie ilustracyjne
Amerykański system rakietowy HIMARS. Fot. Wikimedia / public domaine/ zdjęcie ilustracyjne
Rosjanie w Melitopolu na południu Ukrainy mają powody do strachu i gniewu. Ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło tam w ataku ukraińskich wojsk. Użycie amerykańskich systemów rakietowych HIMARS po raz kolejny okazało się skuteczne.

Atak z pomocą systemu HIMARS

O ataku w mediach społecznościowych poinformował Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie. „Dziś w nocy nastąpiło uderzenie z użyciem precyzyjnych rakiet HIMARS na punkty tymczasowej dyslokacji wojsk okupacyjnych” - napisał Fedorow na Telegramie.

Polecamy:

Biskup Marek Mendyk oskarżony o molestowanie ośmioletniego chłopca

Były członek RPP Rafał Sura trafił do zarządu NBP

Rosjanie stacjonowali w tymczasowych koszarach w obiektach przemysłowych w różnych częściach Melitopola, miasta w obwodzie zaporoskim. Tam spotkała ich śmierć od amerykańskiej broni.

W wyniku ostrzału z pomocą systemu HIMRAS Rosjanie stracili ponad stu ludzi i znaczną ilość sprzętu wojskowego – podał mer Melitopola. „Rodzice [zabitych] już wybierają model i kolor samochodu Łada” – zakpił, nawiązując do informacji z rosyjskiej telewizji, że bliscy rosyjskich żołnierzy, którzy polegli na Ukrainie, dostają od państwa samochód tej marki.

"Rosjanie nie są w stanie przeciwstawić się HIMARS-om"

„W zeszłym tygodniu okupanci przerzucili znaczną część obrony przeciwlotniczej z Melitopola do Chersonia. Dzisiejsza noc przyniosła najlepsze rezultaty i świadczy o tym, że pozostawione oddziały obrony przeciwlotniczej wroga nie są w stanie przeciwstawić się HIMARS-om” - przekonywał Fedorow.

Jego zdaniem to osłabienie rosyjskiej obrony przeciwlotniczej tworzy warunki do „skutecznej kontrofensywy (ukraińskiej) na kierunku Melitopola”. 

Nowa dostawa systemu HIMARS na Ukrainę

Zdaniem agencji Reutera, administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne.

Jeśli pakiet zostanie podpisany w obecnej formie, będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

KW

Czytaj dalej:

Morawiecki dla Euractiv. "Nadszedł czas na wielki rachunek sumienia Europy"

Naklejki rejestracyjne na szybie samochodu tracą swój żywot

Co z podatkiem Belki? Ministerstwo Finansów ma już pomysł

Kraska o ofiarach wypadku w Chorwacji: Nie wszystkich udało się zidentyfikować

Kozidrak ma problem. Sąd utrzymał w mocy wyrok za prowadzenie pod wpływem alkoholu

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka