Polski Ład 2.0 korzystny dla kilkuset tysięcy przedsiębiorców. Zyskają naprawdę sporo

Dzięki zmianom w Polskim Ładzie ryczałtowcy będą mogli oszczędzić sporo pieniędzy. (fot. Kancelaria Premiera/gov.pl)
Dzięki zmianom w Polskim Ładzie ryczałtowcy będą mogli oszczędzić sporo pieniędzy. (fot. Kancelaria Premiera/gov.pl)
Przedsiębiorcy, którzy wybrali w tym roku ryczałt ewidencjonowany, będą mieli okazję do jeszcze większego zredukowania podatku dochodowego za bieżący rok. Do 22 sierpnia ryczałtowcy mogą przejść na warunki ogólne, dzięki czemu zaoszczędzą nawet kilka tysięcy złotych podatku.

Mnóstwo przedsiębiorców przeszło na ryczałt

W maju ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki przekonywał przedsiębiorców osiągających miesięczny dochód w granicach 10 tysięcy złotych do przejścia z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany. Zapewniał, że rozwiązanie to będzie dużo korzystniejsze.

Resort finansów podał, że jak dotąd ponad 166 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z tej możliwości i przeszło w tym roku z podatku liniowego i zasad ogólnych na ryczałt.

Zmiany w Polskim Ładzie korzystne dla ryczałtowców

Doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych Małgorzata Słomka uważa, że duża skala przejść na ryczałt związana jest głównie ze zmianami dokonanymi przez rząd w składce zdrowotnej.

— Co prawda Polski Ład zmienił również zasady ustalania składki zdrowotnej dla ryczałtowców, określając trzy przedziały przychodowe, każdy z ryczałtową wysokością składki (ryczałtowcy, którzy mają roczny przychód do 60 tys. zł płacą 335,94 zł, ci, którzy mają przychód od 60 tys. zł do 300 tys. zł - 559,89 zł, a powyżej tego przedziału - 1007,81 zł) — mówi Małgorzata Słomka. 

Słomka dodaje, że analizując łączne obciążenie z tytułu podatku dochodowego w wysokości 17 procent (lub 19 procent na podatku liniowym) i składki zdrowotnej 9 procent (lub 4,9 procent na podatku liniowym), przedsiębiorcy mimo to wybierali ryczałt.

Radomir Szaraniec, doradca podatkowy i członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych podkreśla, że nie bez znaczenia było także obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych zawodów. Zmiany najbardziej korzystne okazały się dla informatyków, którzy na ryczałcie płacą 12 lub 8,5 procent podatku, a także zawody medyczne i inżynierowie – 14 procent.

— Na ryczałt przechodzili głównie ci, którzy prowadzą działalność jednoosobową, nie zatrudniają pracowników, świadczą usługi i nie ponoszą wysokich kosztów prowadzenia działalności — mówi Szaraniec.

Obniżone podatki i zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorcom, którzy przeszli na ryczałt, dzięki zmianom nie tylko obniżono podatki na ryczałcie. Rząd dał również możliwość zmiany – np. tylko na pół roku – formy opodatkowania na zasady ogólne. W efekcie, ryczałtowcy, którzy przejdą od 1 lipca na skalę podatkową, będą uprawnieni do stosowania całej nowej kwoty wolnej do dochodu osiągniętego od 1 lipca do końca roku – czyli 30 tysięcy złotych. 

Nowy, wyższy próg podatkowy do 120 tysięcy złotych będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych jedynie w tej drugiej połowie roku.

— To oznacza, że osoby, które przewidują, że ich dochód w drugiej połowie roku nie przekroczy 30 tys. zł, powinni rozważyć tę formę opodatkowania — ocenia partner i doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak, Małgorzata Samborska. 

Co z tymi, którzy osiągną większy przychód?

Przedsiębiorcy, których dochód w drugim półroczu będzie wyższy od kwoty wolnej wynoszącej 30 tysięcy złotych również będą mogli skorzystać.

Jak wyjaśnia portal money.pl, ryczałtowiec, który osiągnie w drugiej połowie roku przychód 135 tys. zł. i ma 17-procentowy podatek na ryczałcie po przejściu na skalę od lipca br. zaoszczędza na podatku 100 zł. Jednak gdyby z rocznym przychodem 270 tys. zł (dwa półrocza po 135 tys. zł) przez cały rok był tylko na ryczałcie – jego podatki byłyby wyższe aż o 27 tys. zł w stosunku do tego, który w połowie roku zmieni opodatkowanie na skalę. Przy przychodach półrocznych 100 tys. zł i stawce ryczałtu 17 procent oszczędność podatkowa z przejścia na skalę podatkową od połowy roku wynosi już 3 tys. zł.

— Warto zwrócić uwagę, że dodatkowo w drugiej połowie roku podatnik na skali podatkowej może dokonać zakupów do firmy, a tym samym zmniejszyć opodatkowanie i jednocześnie jeszcze korzystniejsza będzie zmiana opodatkowania w połowie roku — mówi w rozmowie z Money.pl Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu. Podkreśla jednak, że wyliczenia te dotyczą stawki ryczałtu 17 procent – czyli najwyższej, przy dużym ZUS-ie.

Dla stawki ryczałtu 8,5 procent podatnik osiągający przychód 130 tysięcy złotych rocznie – czyli po 65 tysięcy w każdym półroczu – przy zmianie opodatkowania w połowie roku zyska około 900 złotych. Gdyby przez cały rok taki przedsiębiorca byłby tylko na skali, jego podatek byłby wyższy o 4,3 tys. złotych.


RB

Czytaj: 

Tyle wyniosła inflacja w lipcu. Są najnowsze dane GUS

Czego szukali agenci FBI w posiadłości Trumpa? Sensacyjne doniesienia o dokumentach

Na niemieckim odcinku Odry wykryto rtęć. Sytuacja staje się bardzo poważna

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka