Są pierwsze wyniki badań śniętych ryb z Odry

Śnięta ryba w Odrze w okolicy wsi Cigacice (woj. lubuskie), fot. PAP/Lech Muszyński
Śnięta ryba w Odrze w okolicy wsi Cigacice (woj. lubuskie), fot. PAP/Lech Muszyński
Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji - poinformowała na Twitterze minister środowiska Anna Moskwa.

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Dotychczasowe badania nie dały jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytania o przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze i poziom skażenia rzeki. Niemieckie media mówiły o rtęci, co nie zostało oficjalnie potwierdzone. W porannym komunikacie minister środowiska Anna Moskwa mówiła o dużym "zasoleniu wody".

Zobacz: Śnięte ryby na kolejnej rzece. Zwołano sztab kryzysowy

Pierwsze wyniki toksykologii ryb

Po południu szefowa resortu poinformowała o pierwszych wynikach toksykologii ryb. "Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji" - napisała Anna Moskwa.

Internauci sugerują, że może chodzić o chlorek rtęci(II), potocznie nazywany sublimatem. To nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i rtęci na II stopniu utlenienia. Dobrze rozpuszczalny w wodzie, silnie trujący. Stąd mogą być stwierdzone ślady soli w badaniach.

Są oficjalne wyniki badań wody z Niemiec. Wiadomo co z rtęcią

Nagroda 1 mln zł za ujęcie sprawców

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim poinformował, że administracja będzie podejmować działania, aby znaleźć i ukarać winnych katastrofy ekologicznej na Odrze. - Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa, z którym najprawdopodobniej mamy do czynienia - mówił premier. - Zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry, codziennie odbieram raporty od służb - zapewnił premier Morawiecki.

Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej na Odrze.

ja

Czytaj też:

Polacy gorączkowo szukają płynu Lugola. Izba Aptekarska jest przerażona i apeluje

Sól z Odry może zanieczyścić również Wisłę. Winne dwa czynniki

Producenci jedzenia mają sposób, jak wprowadzić ukryte podwyżki. Wszyscy się nabieramy

Polacy rzucili się na drogie używane samochody. Niemieckie marki rządzą

Lubię to! Skomentuj118 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości