Polacy rzucili się na drogie używane samochody. Niemieckie marki rządzą

Polacy z aut używanych najchętniej kupują niemieckie marki. Źródło: commons.wikimedia.org
Polacy z aut używanych najchętniej kupują niemieckie marki. Źródło: commons.wikimedia.org
Sytuacja na rynku samochodów używanych stabilizuje się po tąpnięciach z początku roku - wynika z danych z serwisu autobaza.pl. W II kwartale 2022 r. ofert pojazdów z drugiej ręki było o 3 proc. więcej niż w I kwartale. Polacy przede wszystkim stawiają na niemiecką motoryzację, a wśród marek, które cieszą się największą popularnością są Volkswagen, Opel i FORD.

"W naszych danych z II kwartału br. zaobserwowaliśmy największy przyrost tych ofert samochodów używanych, które są najdroższe, czyli kosztują ponad 100 tys. zł. Dla kontrastu, największy spadek mamy w tych najtańszych – do 5 tys. zł. To potwierdza, że cena auta z drugiej ręki nieustannie rośnie. Wpływ na to ma m.in. wysoka inflacja, wciąż niższa dostępność nowych pojazdów u dealerów, a także popyt ze strony ukraińskich obywateli" – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Volkswagen cieszył się największą popularnością 

Sytuacja na rynku samochodów używanych – na którym nastąpiły głębokie zmiany – skłoniła ekspertów autobaza.pl do przyjrzenia się najczęściej występującym markom pojazdów.

W II kwartale 2022 r. najpopularniejszy znów był Volkswagen, który wyprzedził niemieckiego Opla, liderującego w I kwartale br. Następnymi, najczęściej dostępnymi samochodami używanymi na rynku były: Ford i francuski Renault, a pierwszą piątkę rankingu zamyka Audi.

Volkswagen to sprawdzona marka, którą zna prawie każdy dorosły Polak. Cechuje się względnie niedużą ceną, wysoką trwałością, a także dostępnością części zamiennych, co sprawia, że samochód jest tani w eksploatacji. Najczęściej spotykane modele tej marki na polskim rynku wtórnym to Golf, Passat czy Polo. To solidne samochody z niższej półki cenowej – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl. Piąte pod względem liczby ofert Audi jest kojarzone z pojazdami bardziej premium. W tym przypadku na rynku wtórnym znajdziemy głównie modele A3, A4 czy A6 – dodaje.

Ranking dla niemieckiej motoryzacji 

Oprócz wspomnianego Volkswagena i Audi, dużą popularnością cieszą się również inne niemieckie marki. Przede wszystkim na drugim miejscu w rankingu liczby ofert aut używanych znajdziemy markę Opel, a najpopularniejszymi jej modelami jest Astra, Corsa oraz Insignia. Trzecie miejsce na podium zajął FORD. Najwięcej ofert tej marki dotyczy modeli Focus, Mondeo oraz Fiesta.

Z kolei tuż za podium znalazło się BMW. Polacy najchętniej z tego niemieckiego koncernu motoryzacyjnego kupują takie modele jak Seria 3, Seria 5 i Seria 1. Warto dodać, że pierwszą dziesiątkę zamykają Renault, Mercedes-Benz, Peugeot, Toyota i ŠKODA.

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka