Zakaz wydawania wiz Schengen dla Rosjan. Nie ma na to zgody wszystkich krajów UE

Rosyjski paszport, fot. atlanticcouncil.org
Rosyjski paszport, fot. atlanticcouncil.org
W ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w sprawie wiz Schengen dla obywateli Rosji - zapowiada polskie MSZ. Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych w kwestii zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla Rosjan, ale sprzeciwiają się temu duże państwa członkowskie, m.in. Niemcy, Francja i Holandia

Wizy Schengen dla obywateli Federacji Rosyjskiej

Wiza Schengen to 90-dniowa wiza, która pozwala na podróżowanie do każdego z 26 europejskich członków strefy Schengen w celach turystycznych lub biznesowych. Każdy kraj członkowski strefy Schengen może wydawać wizy. Jak podaje rosyjski 'Kommersant", popyt na wizy Schengen wzrósł o około 40 procent w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Rosjanie nie chcą rezygnować z luksusowych wakacji i starają się o wizy, by podróżować do kurortów we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji.

Ponieważ UE zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji, w odwecie za inwazję Kremla na Ukrainę, obywatele FR z wizami Schengen latali do Europy przez Bałtyk lub Finlandię. Teraz to może stać się trudniejsze, jeśli Unia zawiesiłaby umowę o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, które odbędzie się w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zobacz: To nie pierwsza katastrofa Odry. Wtedy udało się ustalić, co zabija ryby w rzece

Polska pracuje nad koncepcją, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom

W rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oświadczył, że Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych, szczególnie w kwestii zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Przyznał jednak, że nie ma na to zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej. - Sprzeciwiają się temu duże państwa członkowskie, m.in. Niemcy, Francja i Holandia - powiedział PAP Wawrzyk.

Dodał, że polska dyplomacja od kilku tygodni prowadzi rozmowy na ten temat z niektórymi państwami członkowskimi i wskazał, że podobne spojrzenie na te kwestie mają również Litwa, Łotwa i Estonia oraz Czechy i Słowacja. - W ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie - zapowiedział.

Wiceszef MSZ pozytywnie ocenił również decyzje m.in. Łotwy i Estonii o wstrzymaniu lub ograniczeniu wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Zwrócił jednak uwagę, że zapadły one zbyt późno - kilka miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie. - Ale lepiej późno niż wcale - ocenił.

Wiceminister przypomniał też, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

Zełenski wezwał do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE

Tylko debata o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji może sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - ocenił w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Czemu potrzebne są ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji? Pół roku wojny pokazało, że oni nie przejmują się masowymi morderstwami, zburzonymi miastami, szantażem nuklearnym, Buczą i Mariupolem. Tylko dyskusje o utracie wiz mogą sprawić, że odczują wojnę i odpowiedzialność. A to pierwszy krok... do rosyjskiego buntu" - napisał Podolak na Twitterze.


Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje UE wezwał wcześniej sam Zełenski. Argumentował, że UE nie powinna stać się "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. "Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen - powiedział ukraiński prezydent Ukrainy.

Na zawieszenie wydawania wiz dla obywateli Rosji Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zakaz nadal obowiązuje i został rozciągnięty na obywateli Białorusi; z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r.

W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen.

Również w tym tygodniu Sejm Łotwy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm i wezwał kraje członkowskie UE do jak najszybszego zaprzestania wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych. Wcześniej, 5 sierpnia, ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu na czas nieokreślony wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

W Finlandii trwa debata dotycząca ograniczenia wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji.

ja

Czytaj także:

Śnięte ryby w krakowskim stawie i w jeziorze Mucharskim. Zebrał się sztab kryzysowy

Ta polska sztuczka z gwoździem ma już 6 lat! Amerykański raper dał jej drugie życie

Pożar w kościele, ludzie wpadli w panikę. Jest wiele ofiar

Sanah, Zenek Martyniuk i Bayer Full w wersji religijnej. Pielgrzymkowe hity 2022

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka