Gdański port bije rekordy. Intensywne prace na terenie obiektu

Gdański port zanotował rekordową ilość przeładunków towaru. (fot. YouTube)
Gdański port zanotował rekordową ilość przeładunków towaru. (fot. YouTube)
Prezes gdańskiego portu Łukasz Greinke poinformował, że pobito rekord przeładunków towarów. W Gdańsku przeładowano 5,8 mln ton towarów, a port ten ma szansę zakończyć rok na poziomie ponad 60 mln ton.

Rekordowa ilość przeładunków

W pierwszych siedmiu miesiącach roku port w Gdańsku przeładował ponad 36 milionów ton towarów. To o 20 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 

Największy skok zanotował przeładunek drewna – o 3150 procent. O 267 procent wzrosły przeładunki rudy, węgla – o 67 procent oraz paliw płynnych – o ponad 39 procent. O 23 procent spadł przeładunek kruszywa i siarki.

— Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec – padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton — poinformował Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Wzmożona aktywność gdańskiego portu

Znaczne wzrosty przeładunków mają związek z sytuacją na Ukrainie. Przyczyniają się też do tego sankcje oraz większy ruch statków wycieczkowych. Portal Obserwator Logistyczny zauważa, że do portu w Petersburgu obecnie nie zawijają jednostki pasażerskie, zaś w gdańskim porcie zaawizowano rekordową liczbę ponad 90 wycieczkowców do końca roku. Szacuje się, że port przyjmie około 35 tysięcy turystów. 

Tylko do końca lipca port w Gdańsku przyjął 53 statki wycieczkowy – to o 44 więcej niż przez cały zeszły rok.

Intensywne prace w gdańskim porcie

Zarząd gdańskiego portu przekazał, że w obiekcie prowadzone są obecnie intensywne prace inwestycyjno-remontowe, które obecnie są priorytetowe ze względu na sytuację geopolityczną. Prace te polegają na przygotowaniu nowych terenów pod magazynowanie węgla, a także na zapewnieniu ich dostępności do infrastruktury kolejowej.

— Zakończono już realizację utwardzeń terenów na powierzchni 100 000 m kw. i remontów kapitalnych torów o łącznej długości 1367 m. Do października br. mają być utwardzone kolejne tereny pod składowanie i przeładunek węgla – o pow. 81 000 m kw. oraz wyremontowany odcinek 2072 m torów kolejowych — poinformowano na stronie Portu Gdańsk.

Dodatkowo gdański port współpracuje z Portem Północnym w celu uzyskania zgody na budowę kolejnej załadowni dla wagonów. Ma to na celu usprawnienie transportu towarów energetycznych.

— Potencjał na burcie to 7,5 mln ton towarów rocznie. Kolejne miliony ładunków sypkich, w tym węgla, jest w stanie obsłużyć spółka PGE. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu nabrzeżu Dworzec Drzewny, na którym spółka operuje, jak też inwestycjom w sprzęt przeładunkowy. W związku z rosnącymi przeładunkami ropy naftowej, decyzję o rozbudowie podjął też Naftoport. Na terenie terminala powstanie dodatkowe stanowisko do przeładunku tych produktów. Wszystkie te inwestycje są strategiczne ze względu na bezpieczeństwo kraju, ale też zwiększają konkurencyjność portu i umacniają jego pozycję na arenie międzynarodowej — wyjaśnia gdański port.RB

Czytaj dalej:

40 lat temu zmarła słynna polska piosenkarka. Dziś lepiej znana jest w Rosji

Posłowie latają samolotami na nasz koszt. Zobacz, kto najczęściej

Dzień Niepodległości Ukrainy. W Warszawie niesamowita atmosfera i piękne przemowy

Woś: Wszyscy tak inni, a jednak tacy sami. O hipokryzji w otwarciu na różnorodność

Girzyński w Salon24.pl: Roszkowski podręcznikiem wyrządził trzy krzywdy. Pierwszą sobie


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka