Franciszek wprawił świat w osłupienie. Watykan tłumaczy przekaz o wojnie

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT
Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT
Najnowsze oświadczenie Watykanu została przekazane kilka dni po kontrowersyjnej wypowiedzi Franciszka, który nazwał „biedną dziewczyną” Darię Dugin, córkę ideologa Kremla Aleksandra Dugina, Rzekoma „niewinna ofiara” wojny w ostatnich miesiącach budowała swoją pozycję polityczną na Kremlu, nawołując do eksterminacji Ukraińców.

Watykan tłumaczy się ze słów Franciszka

Wypowiedzi papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie „należy odczytywać jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako zajęcie stanowiska politycznego” - oświadczył we wtorek Watykan.

Polecamy:

Ks. Isakowicz-Zaleski: "Polityka Franciszka wobec Rosji jest przemyślana"

Będzie specjalne pismo ws. uruchomienia KPO. Wiemy, kiedy

W komunikacie zaznaczono, że wojnę na Ukrainie rozpoczęła Rosja, co pojawiło się po raz pierwszy w stanowisku Stolicy Apostolskiej.

Papież o córce Dugina: "Niewinni płacą za wojnę"

Watykańskie oświadczenie ukazało się po prawie tygodniu polemik, jakie wywołały słowa Franciszka, który podczas audiencji generalnej 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy i pół roku po rozpoczęciu wojny nazwał „biedną dziewczyną” córkę ideologa Kremla Aleksandra Dugina, Darię, zabitą w zamachu bombowym w pobliżu Moskwy. Dodał też, że „niewinni płacą za wojnę”.

W rezultacie kontrowersji MSZ Ukrainy zaprosiło na rozmowę nuncjusza apostolskiego w Kijowie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba stwierdził zaś: „Powiem otwarcie, ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe”.

"Papieska zachęta"

W oświadczeniu Stolica Apostolska zaznaczyła: „W kontekście wojny na Ukrainie, liczne są wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka i jego współpracowników na ten temat. Mają one na celu głównie zachęcenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich osób dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju”.

„Wielokrotnie, podobnie jak w ostatnich dniach, doszło do publicznych dyskusji na temat politycznego znaczenia przypisywanego tym wypowiedziom. W związku z tym powtarza się, że słowa Ojca Świętego o tej dramatycznej sytuacji należy odczytywać jako głos podniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako zajęcie stanowiska politycznego” - głosi nota Watykanu.

Następnie zaznaczono w niej: „Jeśli chodzi o wojnę o szerokich rozmiarach na Ukrainie, rozpoczętą przez Federację Rosyjską, wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w jej potępieniu jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, potwornej i świętokradczej”.

KW

Czytaj dalej:

Morawiecki przedstawił założenia budżetu na „trudne czasy”. Są niespodzianki?

Ukraińcy nabili Rosjan w butelkę. Użyli atrap

Olszański bez aresztu. Cytował Herberta i... "Śmierć wrogom ojczyzny" z zaciśniętą pięścią

Posłanka Razem oszczędziła 11 złotych na bilecie. Poseł PiS kpi i zbiera cięgi

Niemcy i Francja spiskują, by wywrócić plan zaostrzenia wiz dla Rosjan

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo