Nawet o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny jaj. CC0
Nawet o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny jaj. CC0

Jeden produkt może osiągnąć rekordowe ceny. Wzrost nawet o kilkadziesiąt procent

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Nawet o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny jaj - ostrzega Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Wszystko spowodowane jest spadającą liczbą kur niosek, które w przypadku piskląt w sierpniu spadły o 47 proc. w porównaniu z lipcem.

Podwyżki nawet o kilkadziesiąt procent 

Za kilka miesięcy, późną jesienią i zimą, jaja w Polsce oraz w Europie mogą być wyjątkowo drogie. Ich ceny mogą być wyższe od obecnych nawet o kilkadziesiąt procent – ostrzega w komunikacie Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

– Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych. Musimy pamiętać, że produkcja zwierzęca charakteryzuje się dużą inercją czasową. Tu nie da się po prostu jednego dnia wstawić dodatkowej linii produkcyjnej, która zacznie pracować od dnia następnego i pokryje rynkowe niedobory – tłumaczy Mariusz Szymyślik. 

Spadek kur niosek 

Jak tłumaczy obawy analityków KIPDiP Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz tej instytucji wszystko spowodowane jest spadającą liczbą kur niosek. 

– W przemyśle drobiarskim prognozy dotyczące przyszłości buduje się przede wszystkim w oparciu o wylęgi piskląt, które są dla branży rodzajem wskaźników wyprzedzających. W czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych były katastrofalnie niska – mówi Szymyślik, cytowany przez portalspozywczy.pl

Spadek w produkcji piskląt niosek miesiąc do miesiąca (lipiec 2022 do czerwca 2022) wyniósł 47 proc., a spadek do analogicznego miesiąca roku poprzedniego 52 proc. – podała izba.

MP

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka