Naklejka kontrolna już nie będzie potrzebna. fot. Markus Spisie, Pixels
Naklejka kontrolna już nie będzie potrzebna. fot. Markus Spisie, Pixels

Ogromna zmiana dla kierowców. Nowe przepisy właśnie weszły w życie

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W niedzielę 4 września w życie wchodzi tzw. pakiet deregulacyjny przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Tym samym do lamusa oficjalnie odchodzą naklejki rejestracyjne i karta pojazdu.

Nowe zapisy w pakiecie deregulacyjnym

Obecnie w polskim prawie, w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego funkcjonują udogodnienia, dzięki którym kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy. Nie jest konieczna także także wymiana dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki z przeglądów. Kierowcy mogą również pozostawić tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu samochodu.

4 września do pakietu deregulacyjnego dołączają kolejne zapisy.

Koniec z naklejkami kontrolnymi i kartą pojazdu

Wraz z nowymi zapisami, ważność stracą naklejki kontrolne na przednią szybę oraz karty pojazdu. Od 4 września nie trzeba będzie przekazywać karty pojazdu nowemu właścicielowi, gdy sprzedajemy samochód. Nie trzeba też jej wyrabiać w przypadku rejestracji auta sprowadzonego zza granicy.

Będzie więc taniej, bo karta kosztowała 75 zł, naklejka kontrolna kolejne 18,5 zł i dochodziła jeszcze opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł. 

Nie będzie jednak obowiązku usuwania naklejki z szyby, ani niszczenia karty pojazdu. Naklejki można zostawić lub usunąć z szyby, a kartę pojazdu można oddać do starostwa albo zachować na pamiątkę. Dane znajdujące się w karcie pojazdu są umieszczane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oczywiście znika też groźba mandatu za brak nalepki kontrolnej.

Pakiet Deregulacyjny

Wchodzący w życie 4 września Pakiet Deregulacyjny przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury przewiduje wiele rozwiązań ułatwiających życie kierowcom:

  • brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • brak możliwości stosowania małych tablic we wszystkich samochodach,
  • brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy,
  • możliwość rejestracji pojazdu w imieniu nabywcy przez salony dealerskie,
  • możliwość rejestracji poza swoim urzędem, pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania,
  • zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych niezależnie od poprzedniego miejsca zarejestrowania,
  • czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Nowe przepisy dotyczyć będą też żółtych tablic rejestracyjnych. Od teraz będą one przysługiwać również motorowerom. Dotychczas zabytkowe jednoślady rejestrowane były jako motocykle lub korzystano ze zwykłych tablic.


RB

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka