Prezydent Andrzej Duda w Afryce. "Ofensywa przeciwko kremlowskiej propagandzie"

Prezydent Andrzej Duda  rozpoczyna wizytę w Afryce Zachodniej. Pierwsze odwiedzane państwo to Nigeria. Fot. KPRP/Marek Borawski
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Afryce Zachodniej. Pierwsze odwiedzane państwo to Nigeria. Fot. KPRP/Marek Borawski
Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano do stolicy Nigerii - Abudży. To początek podróży polskiego przywódcy po zachodniej Afryce. W Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu będzie rozmawiał nt. dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

Prezydent Andrzej Duda w Nigerii

We wtorek prezydent składa wizytę roboczą w Nigerii, w środę - wizytę roboczą w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a w czwartek - razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą - wizytę oficjalną w Senegalu.

W Abudży zaplanowano spotkanie polskiego przywódcy z prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim. Tego samego dnia prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu "New Avenues of Polish-Nigerian Cooperation" z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi.

Drugim przystankiem wizyty prezydenta RP w Afryce będzie Abidżan. W środę Duda spotka się z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. W czwartek prezydent wraz z małżonką złożą oficjalną wizytę w Senegalu. W Dakarze polski przywódca spotka się z prezydentem Macky Sallem. Wieczorem w programie wizyty zaplanowano spotkanie prezydenta z minister ds. energii i paliwa Senegalu Aissatou S. Gladimy oraz przedstawicielami senegalskiego i polskiego sektora energetycznego.

Polecamy: "Tusk z aborcją trafił w dziesiątkę. Wspólna lista opozycji wciąż realna" [ROZMOWA]

Jaki jest cel wizyty prezydenta w Afryce

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał, że prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki, zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, ale również jasno chcemy przekazać to, w jaki sposób nasz region Europy - który nigdy nie był kolonizatorem - postrzega imperializm rosyjski, który wpisuje się w najgorsze tradycje zdobywania i kolonizowania cudzych ziem - powiedział Kumoch.

Dodał, że Polska "od początku deklarowała, że jest w stanie wspierać eksport ukraińskiej żywności, na ile to może wesprzeć państwa najbardziej potrzebujące". "Nie uchylamy się od odpowiedzialności" - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zauważył, państwa afrykańskie od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. - Wiemy też, że wiele z nich także rozumie, jak naprawdę sytuacja wygląda, ale o tym trzeba mówić, mówić, mówić - zaznaczył Kumoch. Prezydencki minister podkreślił, że jednym z celów wizyty jest zachęcenie krajów afrykańskich do wspólnego przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Jak podkreślił, prezydent Duda nie jest jedynym przywódcą zachodnim, który odbywa podobną wizytę. - Wcześniej prezydent (Francji Emmanuel) Macron ją odbywał, tu również były kontakty między naszymi dyplomacjami. Gramy w tym samym zespole, zamierzamy przeciwdziałać rosyjskiej narracji - zaznaczył.

Współpraca gospodarcza. Rozmowy o afrykańskim gazie

- Rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej - również w kwestiach surowcowych; będą na miejscu przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców - szczególnie Nigeria, a Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich - powiedział szef BPM.

O planowanej wizycie w krajach afrykańskich prezydent Duda poinformował pod koniec sierpnia w radiu Zet. Przekazał wówczas, że wybiera się na rozmowy w związku m.in. z przyszłością polskiej energetyki, także i dostaw gazu do Polski.

- Odwiedzę szereg krajów afrykańskich, m.in. także i Senegal. I będziemy właśnie na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski rozmawiali, bo tam jest zainteresowanie eksportem gazu do Europy, w tym eksportem gazu do naszego kraju. Już tutaj wstępne rozmowy były w tej sprawie prowadzone. Ja będę tam rozmawiał na ten temat bezpośrednio - zapowiedział prezydent.

ja

Czytaj także:

Kulisy odwołania Kurskiego. "Zrobili to w taki sposób, żeby go upokorzyć"

Morawiecki w trasie po Polsce. Zaostrza retorykę i coraz mocniej bije w Tuska

"Ceny energii paraliżują europejską gospodarkę". Europosłanka PiS chce wyjaśnień od KE


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka