Postęp w planach budowy polskiego atomu. Rząd otrzymał ofertę od Amerykanów

Mark Brzeziński i Anna Moskwa rozpoczęli rozmowy o godz. 9. Fot. Twitter/@MKiŚ
Mark Brzeziński i Anna Moskwa rozpoczęli rozmowy o godz. 9. Fot. Twitter/@MKiŚ
Trwa spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim. W rozmowach uczestniczy prezes Westinghouse Electric Company w Polsce Mirosław Kowalik. Strona amerykańska przedstawia ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych na terenie naszego państwa.

- Trwa spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim oraz prezesem WEC Nuclear w Polsce Mirosławem Kowalikiem. Tematem rozmów jest współpraca w obszarze energetyki jądrowej - przekazał resort klimatu. 

Jako pierwszy o postępie ws. polskiego atomu informował dziennik "Rzeczpospolita".  Z doniesień gazety wynika, że Amerykanie przedstawili polskim władzom Concept Execution Report (CER), który zakłada proces budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych ze wsparciem technologii ze Stanów Zjednoczonych. Umowa wytycza ponadto ramy współpracy między Waszyngtonem a Warszawą w rozwoju energetyki jądrowej. Raport to dopełnienie polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej, zawartej przez oba rządy w październiku 2020 r.  

Zobacz: "Łatwiej będzie wygrać z PiS, niż dożyć". Co ma na myśli lider PO?

Nowoczesne bloki jądrowe jak w USA i Chinach 

Amerykańska oferta ma dotyczyć budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery takie bloki wykorzystuje się w Chinach, dwa mają ruszyć z opóźnieniem w najbliższych miesiącach w USA. Pekin zamierza postawić kolejne cztery bloki. Rząd Zjednoczonej Prawicy ma najpóźniej do końca 2022 r. wybrać najbardziej optymalną ofertę na budowę elektrowni jądrowej. 

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada powstanie nowoczesnych reaktorów typu PWR. W planach założonych do 2040 r. wytyczono, iż w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd wyraził oczekiwanie, by partner inwestycji w programie jądrowym objął 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, ponadto dostarczył odpowiedniego finansowania i uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR złożył francuski EDF. W kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył koreański KHNP.  

Ukraina zrobi dla nas ważny wyjątek. Wcześniej Kijów wprowadził zakaz


GW


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka