Tusk: "Łatwiej będzie wygrać z PiS, niż dożyć". Co ma na myśli lider PO?

Donald Tusk uderza w rząd ws. inflacji.
Donald Tusk uderza w rząd ws. inflacji.
Donald Tusk jest wstrząśnięty najnowszymi wskaźnikami inflacyjnymi. Według analizy "Indeksu cen w sklepach detalicznych", średnio sierpniowe ceny towarów w sklepach podrożały o 23,7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W ubiegłym miesiącu - dokładnie tak, jak w czerwcu i lipcu - najbardziej podrożały produkty tłuszczowe, bo aż o 58,9 proc. rdr. Jeśli mowa o oleju, to zapłacimy za niego przeciętnie o 73,2 proc. więcej. Na kolejnych miejscach w rankingu drożyzny są margaryna (58,4 proc.) i masło (45,2 proc). Według ekspertów, ta kategoria, która w ostatnich miesiącach najbardziej dokładała się do wzrostów cen, znowu zaczęła mocniej rosnąć i w głównej mierze to ona ogólnie napędza spiralę drożyzny w Polsce.  

Ukraina zrobi dla nas ważny wyjątek. Wcześniej Kijów wprowadził zakaz

Co najbardziej podrożało

Produkty sypkie ze średnim skokiem rdr. o 42,1 proc. Jeszcze w lipcu było to 20,8 proc. W tej kategorii "króluje" cukier - podróżał o 92,2 proc., mąka o 37,9 proc., ryż o 29,9 proc. W lecie mieliśmy do czynienia ze zwiększonym popytem na cukier w związku z pojawiającymi się informacjami w przestrzeni publicznej na temat niedoborów. Konsumenci wypełniali kosze zakupowe tym produktem w obawie przed jesienią i zimą. 

Wybory 2023: Biedroń ma propozycję dla Prawa i Sprawiedliwości - skrócić kadencję Sejmu

Średnio o 30 proc. rdr wzrosły ceny produkty z kategorii inne - czyli m.in. karma dla psów (wzrost ponad 48 proc. rdr), dla kotów (wzrost cen o ponad 36 proc.) albo pieluchy dziecięce (wzrost 6 proc.) O prawie 26 proc. zdrożało w sierpniu mięso, podczas gdy w lipcu było to 24,5 proc. Najbardziej w górę idą ceny wołowiny o 28,2 proc. Drób zdrożał o 25,7 proc., a wieprzowina o 23,5 proc.

Sporo więcej płacimy też za nabiał - średnio o 25,7 proc. rdr. Najdroższym w tej kategorii towarem jest ser żółty: wzrost cen o 39 proc. rdr., natomiast jajka o 22,3 proc. Optymistyczne wieści? Najmniej zdrożały w sierpniu owoce – 13,2 proc., a nawet lekko spadły, bo w lipcu było drożej o 15,1 proc., używki – 13,9 proc. oraz warzywa – 15,2 proc. 

"Indeks cen w sklepach detalicznych" przeanalizował 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 51 najczęściej wybieranych przez kupujących w sklepach. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash and carry działające w 16 województwach.  

Antyimigracyjne nastroje w Szwecji. Może nastąpić polityczne trzęsienie ziemi

Tusk obawia się, że ludzie zaczną umierać z powodu inflacji

Zszokowany wzrostem cen jest Donald Tusk. - To nie sondaż, to prawdziwe wyniki: cukier 92%, olej 73%, margaryna 58%, masło 45%, mąka 38%, ryż 30%. Tyle podrożały rok do roku! Wybory? Łatwiej będzie wygrać niż dożyć! - napisał były premier. 

GW


Lubię to! Skomentuj143 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka