Kryptowaluta Ethereum przeszła długo wyczekiwany Merge

Etherum The Merge zakończone – co to oznacza? Fot. Pixabay
Etherum The Merge zakończone – co to oznacza? Fot. Pixabay
Po miesiącach oczekiwań Merge Ethereum - druga najważniejsza kryptowaluta na świecie przeszła z algorytmu Proof-of-Work na energooszczędny Proof-of-Stake. Jest to jedno z największych przedsięwzięć w historii blockchain.

Ethereum Merge

Według portalu CoinDesk wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Transmisję „Ethereum Mainnet Merge Viewing Party” na YouTube oglądało 41 000 osób. Dlaczego to takie ważne.

Do tej pory Ethereum (ETH) korzystało z algorytmu Proof-of-Work (PoW), gdzie każde potwierdzenie transakcji wymagało zaangażowania dużej mocy obliczeniowej. Często wykorzystywano tutaj karty graficzne – górnicy budowali tzw. koparki kryptowalut, które zajmowały się tzw. kopaniem kryptowalut (a więc zarabianiem pieniędzy). Metoda POW jest nieefektywna energetycznie, przez co często była krytykowana przez przeciwników kryptowalut - informuje serwis benchmark.pl.

Zobacz: Kukizowi puściły nerwy w "Hejt Parku". "Zacznę do ciebie cwelu mówić"

Proof-of-Stake nie potrzebuje tyle energii

Proof-of-Stake (PoS) to nowy algorytm, który też zajmuje się weryfikacją operacji w sieci blockchain, ale w dużo efektywniejszy sposób. Według niektórych szacunków mechanizm Proof-of-Stake ma zmniejszyć zużycie energii o 99,9%. Według CoinDesk to tak jakby cała Finlandia wyłączyła sieć elektryczną.

Kopanie ETH na kartach graficznych stało się całkowicie nieopłacalne, więc część górników na pewno zacznie wyprzedawać pokoparkowe karty. Nowy mechanizm zastępuje bowiem górników walidatorami. Żeby zostać walidatorem, trzeba posiadać co najmniej 32 ETH i wysłać je na adres sieci, gdzie nie można ich kupić ani sprzedać. Działa to jako zabezpieczenie pod zastaw. 32 ETH to w przeliczeniu ok. 246,7 tys. zł.

Ethereum było jedną z największych przyczyn problemów z dostawami GPU podczas szczytowej popularności w 2018 i 2021 roku.

ja

Czytaj też:

Morawiecki punktuje PO. Przypomina o uścisku Putina z Tuskiem

Kaczyński: Tusk mówił o porozumieniu z Rosją, dostał w nagrodę stanowisko

TVN zmienia ramówkę. Pokaże reportaż "Siła kłamstwa" o podkomisji smoleńskiej

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka