Duże straty rosyjskiej armii pod Charkowem. "Swoją cegiełkę dołożyły polskie Kraby"

Armatohaubice Krab na Ukrainie. Fot. Twitter
Armatohaubice Krab na Ukrainie. Fot. Twitter
Szef KPRM Michał Dworczyk pokazał zestawienie rosyjskiego sprzętu zdobytego i zniszczonego przez Siły Zbrojne Ukrainy w czasie wyzwalania Obwodu Charkowskiego. "Cieszy, że do sukcesu na tym odcinku swoją cegiełkę dołożyły polskie Kraby" - napisał.

Straty Rosjan w kontrofensywie charkowskiej

W ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie straciły nad Ukrainą co najmniej cztery samoloty, od początku inwazji straty rosyjskiego lotnictwa to około 55 maszyn - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Dodano, że brak przewagi w powietrzu to jedna z największych słabości wojsk rosyjskich.

Podczas odwrotu z obwodu charkowskiego pod naporem ukraińskiego kontrnatarcia armia rosyjska poniosła znaczne straty – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielnym raporcie.

"Oddziały 11. korpusu armijnego, będącego częścią Floty Czarnomorskiej, straciły ponad 50 proc. żołnierzy oraz ponad 200 jednostek sprzętu" – czytamy w komunikacie sztabu na Facebooku. Ponadto 64. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Wschodniego Okręgu Wojskowego miała stracić 90 proc. żołnierzy – to zarówno zabici i ranni, jak i dezerterzy oraz ci, którzy zrezygnowali z służby.

Zobacz: Napięty terminarz prezydenta. Andrzej Duda leci z ważną wizytą do USA

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zamieścił w mediach społecznościowych wpis zawierający zestawienie strat w sprzęcie, jakie rosyjska armia poniosła w sobotę w trakcie charkowskiej kontrofensywy.

Wojskom ukraińskim udało się zdobyć: 74 czołgi, 143 bojowe pojazdy piechoty, 6 pojazdów piechoty, 22 stanowiska dowodzenia, 16 systemów artylerii holowanej, 27 systemów artylerii samobieżnej, 15 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 systemy inżynieryjne i 64 pojazdów transportowe.

Zniszczono: 21 czołgów, 42 bojowe pojazdy piechoty, 8 pojazdów piechoty, 7 stanowisk dowodzenia, 1 system artylerii samobieżnej, 3 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 4 systemy inżynieryjne i 49 pojazdów transportowych.

Dramaty w rosyjskiej armii. Ukraiński wywiad przechwycił kolejną rozmowę

Polskie Kraby odnoszą sukcesy w wojnie na Ukrainie

„Cieszy że do sukcesu ukraińskiego na tym odcinku swoją cegiełkę dołożyły polskie Kraby” – napisał Dworczyk.

Polska regularnie przesyła Ukrainie armatohaubice Krab.

- Przedstawiłem ofertę polskiego przemysłu zbrojeniowego, adresowaną szczególnie do państw zachodu Europy, by zamawiały u nas armatohaubice Krab dla Ukrainy; to będą dobrze zainwestowane pieniądze - mówił 8 września w Ramstein wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


Siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę w rejonie Charkowa na początku września. Według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wojska ukraińskie przełamały linie rosyjskie na niektórych odcinkach frontu na głębokość do 70 km i w ciągu 5 dni licząc od 6 września wyzwoliły większe terytorium niż wojskom rosyjskim udało się zdobyć od kwietnia br.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wieczorem, że kontrofensywa wojsk ukraińskich przeciwko armii rosyjskiej będzie kontynuowana a wrażenie, iż na froncie, po serii zwycięstw ukraińskich, zapanowała "pewna cisza" jest mylne.

Dziewczyna rosyjskiego żołnierza chce "trofeów" z wojny. Mówiła o ludzkiej głowie

Moskwa chce przyłączyć Ługańsk do Rosji

Tymczasem wygląda na to, że Kreml opracował plan reakcji na zbliżanie się sił zbrojnych Ukrainy do granic obwodu ługańskiego.

Tzw. Izba Obywatelska "Ługańskiej Rep. Ludowej" zwróciła się do ​​przywódców republiki Leonida Pasecznika i Denisa Puszylina o jak najszybsze przeprowadzenie referendum dot. wstąpienia w skład Federacji Rosyjskiej. Z kolei wiceszef administracji obwodu chersońskiego Kirył Stremousow również mówił o podobnych prośbach lokalnych mieszkańców. Według niego referendum nie będzie punktem końcowym, a ludność chce uzyskać gwarancje, by region stał się częścią Rosji.

W połowie lutego przywódcy Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej zwrócili się do Rosji o uznanie ich niepodległości. 21 lutego Władimir Putin podpisał odpowiednie dekrety. Obie republiki ogłosiły plany przyłączenia się do Rosji. Później podobne pragnienie ogłoszono w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Andriej Turczak, sekretarz Rady Generalnej Jednej Rosji, poinformował RIA Nowosti , że wyzwolone terytoria ŁRL i DRL, a także obwód chersoński , staną się częścią Rosji. To samo dotyczy regionu Zaporoża, gdzie referendum powinno się odbyć, gdy tylko sytuacja na to pozwoli.

ja

Czytaj także:

"Gaz już nigdy nie popłynie z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2"

Pierwszy rekordzista po zmianie taryfikatora mandatów - zarobił 55 punktów karnych

Biden w ogniu krytyki. Ogłosił "koniec pandemii", a niedawno wszędzie nosił maseczkę

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka