Czeka nas powtórka z 1986 roku? Strażacy dostali tabletki z jodkiem potasu

Strażacy w całym kraju otrzymali tabletki z jodkiem potasu. Fot. Pixabay
Strażacy w całym kraju otrzymali tabletki z jodkiem potasu. Fot. Pixabay
Ze względu na walki w rejonie elektrowni na Ukrainie tabletki z jodkiem potasu trafiły do strażackich komend powiatowych w całym kraju. Odpowiednia ilość tego związku jest zabezpieczona dla każdego obywatela na wszelki wypadek - informuje MSWiA.

Polscy strażacy otrzymali tabletki zawierające jodek potasu

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort zaznaczył, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. "Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki" - podkreślił resort.

Ministerstwo zapewniło też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Tusk mówi o zimnie w mieszkaniu znajomych. Ostro odpowiedział mu dziennikarz TVP

Jodek potasu składnikiem płynu Lugola

Jodek potasu jest związkiem chemicznym, który ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. jako środek wykrztuśny czy też wspomagający leczenie niektórych urazów, jest również stosowany w suplementacji jodu.

Występuje jako składnik m.in. płynu Lugola podawanego w celu powstrzymania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu, który może pojawić się w razie katastrofy nuklearnej. Płyn Lugola hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Podawano w Polsce m.in. po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku.

Lekarze przyznają, że od marca pacjenci nagminnie proszą o wypisywanie płynu Lugola albo zamienników preparatu, które zawierają jod. Były przypadki osób, które już próbowały zażywać takie środki profilaktycznie, nie zdając sobie sprawy ze skutków ubocznych. Jednym z możliwych powikłań po przedawkowaniu preparatu jest zapalenie tarczycy.

"Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów" - przypomina MSWiA.

Ostrzał ukraińskich elektrowni atomowych

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował w poniedziałek, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim.

Z najnowszych doniesień wynika, że Zaporoska Elektrownia Atomowa jest obecnie okupowana przez Rosjan i stacjonuje w niej ok. 500 rosyjskich żołnierzy. Wcześniej elektrownia była kilkakrotnie ostrzelana, co stworzyło ryzyko uszkodzenia reaktorów i uwolnienia substancji promieniotwórczych. W ostatnich dniach personel tej okupowanej przez Rosjan elektrowni wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w poniedziałek, że ostrzał Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej nie zniszczył systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. "W wyniku ostrzału nastąpiła krótkotrwała przerwa w dostawie prądu, uszkodzone zostały szyby w oknach budynków elektrowni. Wszystkie trzy bloki siłowni pracują normalnie" - wyjaśniła PAA.

Agencja na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. "PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - podkreśliła w poniedziałek.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

ja

Czytaj też:

Duże straty rosyjskiej armii pod Charkowem. "Swoją cegiełkę dołożyły polskie Kraby"

Napięty terminarz prezydenta. Andrzej Duda leci z ważną wizytą do USA

Pierwszy rekordzista po zmianie taryfikatora mandatów - zarobił 55 punktów karnych

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości