Rosja używa irańskich dronów. Istotne zagrożenie dla ukraińskiej armii

Rosja podczas wojny w Ukrainie używa irańskich dronów Shahed-136. (fot. Twitter/TPYXA)
Rosja podczas wojny w Ukrainie używa irańskich dronów Shahed-136. (fot. Twitter/TPYXA)
Rosjanie używają podczas wojny z Ukrainą irańskich dronów. Te doniesienia potwierdzają szczątki urządzeń odnalezionych m. in. w rejonie Kupiańska i Nikopola. Jak zauważa portal Defence24.pl, pod rosyjską nazwą Gerań-2 kryje się pochodząca z Iranu amunicja krążąca Shahed-136.

Rosjanie używają irańskich dronów

Wielokrotnie potwierdzano już doniesienia o zakupie przez Rosję irańskich bezzałogowców, których kraj ten używa podczas wojny w Ukrainie. Również ostatnie zdjęcia z rejonu Kupiańska w obwodzie charkowskim stanowią dodatkowe potwierdzenie tych informacji. Na zdjęciach opublikowanych przez Policję Państwową Ukrainy widać nie tylko kształt statecznika i skrzydła, ale również liternictwo i umieszczenie numeru taktycznego. 

Irańska amunicja krążąca Shahed-136, której używa Rosja pod nazwą Gerań-2, przeznaczona jest przez Teheran głównie na eksport. Iran sprzedaje ją krajom objętymi konfliktami i embargami. Maszyny te są bardzo proste w budowie oraz wykazują się dużą skutecznością.

Ten rodzaj amunicji ujawniono w grudniu 2021 roku w opublikowanych przez irańskie media materiałach. Były one jednak w użyciu bojowym dużo wcześniej. 

Nieznana specyfikacja techniczna

Jak podkreśla portal Defence24.pl, obecnie nie są dostępne dane na temat specyfikacji technicznej tych maszyn. Wiadomo, że mogą być one wykorzystywane do ataków indywidualnych na wybrane cele lub do ataków saturacyjnych na cele obszarowe. Nie wiadomo jednak nic na temat systemu naprowadzania i nawigacji. Shahed-136 przełamywać mają obronę wroga operując na małej wysokości.

Według nieoficjalnych doniesień wiele egzemplarzy Gerań-2 nie działa poprawnie. Urządzenia mają być również awaryjne podczas startu lub chwilę po nim. Nie wiadomo, czy jest to wina jakości komponentów czy nieodpowiedniej obsługi lub montażu. Defence24.pl wskazuje, że za awaryjność odpowiadać mogą również warunki pogodowe, bowiem w Rosji i Ukrainie panuje zupełnie inna wilgotność powietrza niż w Iranie, która może źle wpływać na komponenty, zwłaszcza elektronikę i rakietowy silnik startowy.

Zagrożenie dla ukraińskiej armii

Tak czy inaczej, poprawnie użyty system jest istotnym zagrożeniem dla ukraińskiej armii, co potwierdzają m. in. doniesienia pułkownika Kułagina, dowódcy artylerii w ukraińskiej 92. Brygadzie Zmechanizowanej, który przekazał, że rosyjska amunicja krążąca Geranium-2 lata zwykle parami i atakuje jednocześnie cel. Podległe mu jednostki utraciły już w wyniku takich ataków dwa transportery opancerzone, dwie haubice holowane kalibru 122 mm i dwie kalibru 152 mm.

Shahad-136 stanowi również nowe zagrożenie dla nowoczesnych systemów uzbrojenia, m. in. dla HIMARS-ów czy polskich haubicoarmat Krab. Obecnie irańskiej amunicji Rosja używa przede wszystkim na froncie w rejonie obwodu charkowskiego, jednak można się spodziewać, że rosyjska armia zwiększy aktywność tego typu uzbrojenia również na innych frontach.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka