Kolejne wsparcie od rządu, projekt już zatwierdzony. Na pomoc 17,4 mld zł

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Fot. PAP/PAP/Łukasz Gągulski/Pixabay/Canva
Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Fot. PAP/PAP/Łukasz Gągulski/Pixabay/Canva
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje, że na pomoc dla firm energochłonnych, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu, rząd przeznaczy łącznie 17,4 mld zł do 2024 r. - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, który "wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe".

Polecamy:

PKN Orlen przejmie PGNiG, ale musi spełnić jeszcze jeden warunek. Resort złożył wniosek

Za Tuskiem nikt nie tęsknił. Najnowszy sondaż mówi wiele o nim jako byłym premierze

Rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024 o łącznej wartości 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł - podała KPRM.

Kryzys energetyczny. Dla kogo wsparcie?

Jak wskazała Kancelaria, projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów.

Przypomniała, że na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420 proc. wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263 proc. więcej niż rok wcześniej.

Oznacza to znaczący wzrost kosztów produkcji dla przedsiębiorstw przemysłowych, co przekłada się na rentowność branż szczególnie narażonych na wzrosty cen energii i gazu ziemnego - zaznaczono.

Zwrócono uwagę, że część polskich firm, np. z branż ceramicznej czy hutniczej, już dziś zmuszona jest wstrzymywać produkcję części wyrobów. Ze względu na wielkość przedsiębiorstw działających w tych branżach, firmy te są często bardzo znaczącym pracodawcą na lokalnym rynku pracy.

Programy rządowe dla przedsiębiorców

Według KPRM, określone zostaną zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania takiej pomocy przedsiębiorcom.

Jak podano, wsparcie będzie przeznaczone dla firm, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. Pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej - wyjaśniono.

Dodano, że zaproponowane przepisy mają wejść w z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

KW

Czytaj dalej:

Ostre starcie Kołodziejczaka i Kowalskiego. Lider AgroUnii na zarzutach nie poprzestał

Polacy szturmują Czechy w jednym celu. Nasi sąsiedzi zaczęli już odmawiać sprzedaży

Ogromna wpadka Wizz Air. Polscy pasażerowie zapamiętają lot na długo

GUS z nowymi danymi. Ceny produkcji, wynagrodzenia i zatrudnienie w górę

Boniek dziwi się, że w Polsce nie ma jeszcze euro. A kiedyś przestrzegał przed walutą

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka