PKN Orlen przejmie PGNiG, ale musi spełnić jeszcze jeden warunek. Resort złożył wniosek

Kompleks petrochemiczny Orlenu we Włocławku. Fot. Artur Czachowski/CC BY 2.0
Kompleks petrochemiczny Orlenu we Włocławku. Fot. Artur Czachowski/CC BY 2.0
Ministerstwo Aktywów Państwowych zgłosiło dodatkowy warunek przejęcia PGNiG przez PKN Orlen - zgodę organu koncesyjnego na przejęcie koncesji przysługujących PGNiG przez PKN Orlen - wynika z wniosku resortu o zmianę treści projektu uchwały NWZ Orlenu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych stawia nowy warunek

Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu bieżącego PKN Orlen, Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentujące akcjonariusza - Skarb Państwa złożyło wniosek o zmianę projektu uchwały o przejęciu PGNiG przez Orlen, którym to projektem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu ma się zająć 28 września.

Polecamy:

Za Tuskiem nikt nie tęsknił. Najnowszy sondaż mówi wiele o nim jako byłym premierze

Ostre starcie Kołodziejczaka i Kowalskiego. Lider AgroUnii na zarzutach nie poprzestał

Modyfikacja polega na zgłoszeniu dodatkowego warunku wejścia w życie uchwały NWZ. Warunek ten to niezgłoszenie przez organ koncesyjny sprzeciwu, o którym mowa w ustawie Prawo geologiczne i górnicze do skutku połączenia PKN Orlen i PGNiG w zakresie przejścia koncesji przysługujących PGNiG na Orlen, w terminie 60 dni od dokonania zgłoszenia organowi koncesyjnemu zamiaru połączenia spółek.

PKN Orlen i PGNiG - plan połączenia spółek

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu - podały wówczas obie spółki. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

UOKiK wydał warunkową zgodę

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG, które ma podjąć uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen oraz odpowiednich zmian w statucie PKN Orlen zwołano na 10 października.

KW

Czytaj dalej:

Polacy szturmują Czechy w jednym celu. Nasi sąsiedzi zaczęli już odmawiać sprzedaży

Ogromna wpadka Wizz Air. Polscy pasażerowie zapamiętają lot na długo

GUS z nowymi danymi. Ceny produkcji, wynagrodzenia i zatrudnienie w górę

Boniek dziwi się, że w Polsce nie ma jeszcze euro. A kiedyś przestrzegał przed walutą

Rewolucja dla ratowników medycznych. Niedzielski ogłosił przełom

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka