Złe wieści dla frankowiczów. Bank Szwajcarii zdecydował, Polacy to mocno odczują

Raty kredytów we frankach w stosunku do maja mogą wzrosnąć nawet o jedną piątą. Fot. Pixabay
Raty kredytów we frankach w stosunku do maja mogą wzrosnąć nawet o jedną piątą. Fot. Pixabay
Szwajcarski Bank Narodowy podniósł w czwartek swoją stopę procentową o 0,75 punktu procentowego i oświadczył, że nie może wykluczyć kolejnych podwyżek. W reakcji na decyzję banku centralnego kurs frank/złoty spadł poniżej 5 złotych.

Druga podwyżka stóp procentowych w tym roku

SNB podniósł swoją stopę procentową do 0,5% z poziomu minus 0,25%, który ustalił w czerwcu. W czerwcu br. SNB sprawił rynkom niespodziankę i podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych (0,50 pkt proc.). Wcześniej szwajcarskie stopy były zamrożone na poziomie minus 0,75% przez lata, gdy SNB próbował poskromić aprecjację franka szwajcarskiego.


Większość ekonomistów ankietowanych przez Reutersa spodziewała się, że SNB podniesie stopę procentową do 0,5%. Dzisiejsza decyzja kończy erę ujemnych stóp procentowych w Europie. Podwyżka nastąpiła po tym, jak inflacja w Szwajcarii wyniosła w zeszłym miesiącu 3,5% - najwięcej od trzech dekad.


SNB oświadczył, że poprzez podniesienie stopy "przeciwdziała ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej i rozprzestrzenianiu się inflacji na towary i usługi, które do tej pory były mniej nią dotknięte". Nie można wykluczyć, że będą dalsze podwyżki stóp, które według SNB "będą konieczne dla zapewnienia stabilności cen w średnim okresie."

Championem może być każdy z Was!

Frank szwajcarski osłabił się w stosunku do innych walut

"Aby zapewnić odpowiednie warunki monetarne, SNB jest m.in. również skłonny do aktywności na rynku walutowym w razie potrzeby" - dodano.

Frank szwajcarski dramatycznie osłabił się wobec dolara i euro po podwyżce stóp. O godz. 9:15 czasu londyńskiego dolar był o 1,24% droższy wobec szwajcarskiej waluty, a euro o 1,6%.

Wczoraj rano jeszcze przed decyzją SNB frank gwałtownie wzrósł. W Polsce trzeba było płacić za niego 5 złotych, ale w reakcji na decyzję banku centralnego kurs frank/złoty spadł poniżej 5 złotych.

Wzrosną raty kredytów we frankach szwajcarskich

Jeśli frank dalej będzie się umacniał, to osoby mające kredyty we frankach mogą się spodziewać, że wzrosną raty ich kredytów nawet o ok. 20 proc. więcej, niż płacili w maju, jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych.

Im wyższe stopy procentowe w Szwajcarii, tym droższa obsługa kredytu. Dodatkowo wysokość długu wyrażonego w złotych i rat zależy od kursu franka: im droższy frank, tym większy dług w złotych.

Według danych BIK na koniec marca w spłacie było jeszcze 377,6 tys. kredytów frankowych na kwotę 91,35 mld zł.

Szwajcaria była ostatnim pozostałym krajem w Europie z ujemną stopą procentową, ponieważ banki centralne regionu agresywnie podnosiły stopy, aby poradzić sobie z gwałtowną inflacją. Całkiem niedawno na dużą podwyżkę – jak na swoje standardy – zdecydował się Europejski Bank Centralny. EBC podniósł we wrześniu stopy o 75 pkt bazowych. Dokładnie o tyle samo swój przedział dla stopy funduszy federalnych podwyższył wczoraj amerykański Fed.

ja

Czytaj także:

Bunt Rosjan przeciwko wojnie i Putinowi. Protesty na ulicach, ucieczki z kraju

Izrael: Reparacje wojenne? To sprawa między Polską a Niemcami

Wiarygodność prezentera. Wyrok dla Kraśki uniemożliwi mu powrót do TVN?

Wielu obrońców Azowstalu wróciło do domów. Sensacyjne kulisy negocjacji z Rosją


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka