Ponad 100 żołnierzy z Mariupola przeżyła rosyjskie więzienie i wróciło do swoich rodzin.
Ponad 100 żołnierzy z Mariupola przeżyła rosyjskie więzienie i wróciło do swoich rodzin.

Wielu obrońców Azowstalu wróciło do domów. Sensacyjne kulisy negocjacji z Rosją

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Uwolnienie ukraińskich i zagranicznych obrońców Mariupola miał wynegocjować z Władimirem Putinem król Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman - donosi "The Sun". Żołnierze wrócili do swych domów dzięki wymianie jeńców z Rosją na granicy w obwodzie czernihowskim.

Tortury w rosyjskim więzieniu przeżyli m.in. bohaterowie Azowstalu - Mychajło Dianow, Swiatosław Pałamar i Kateryna Poliszczuk, którzy wrócili na Ukrainę. Było to możliwe tylko dzięki wymianie jeńców między Kijowem, a Moskwą. Jak informuje brytyjski "The Sun", do operacji Władimira Putina zachęcał sam król Arabii Saudyjskiej. W procedurze wymiany uczestniczyła również Turcja.  

Czytaj: Zadzwonili do syna człowieka Putina udając wojsko. Tak zareagował na wezwanie do armii

Obrońcy Mariupola wrócili do domów 

- Uwolniliśmy 215 naszych ludzi z niewoli rosyjskiej, w tym 124 oficerów. Wśród uwolnionych 108 to bojownicy z pułku dowódcy "Azow", w szczególności Denys Prokopenko "Radis", Serhij Wołyński "Wołyń", Światosław Palamar, Denys Szlega, Oleg Chomenko – dowódcy "Azowa" – którzy znajdują się w Turcji pod osobistymi gwarancjami ochrony i bezpieczeństwa Erdogana - przekazał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. 


Wiadomo, że Rosja wypuściła też pięciu brytyjskich obywateli, 2 z USA, 1z Chorwacji, Szwecji i Maroka. W gronie 215 Ukraińców ponad 100 należała do pułku Azow, broniącego Mariupola. 


- Pięciu obywateli brytyjskich przetrzymywanych przez wspieranych przez Rosję pełnomocników we wschodniej Ukrainie zostało bezpiecznie przekazanych, co kończy miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin - napisała premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, dziękując Wołodymyrowi Zełenskiemu oraz Arabii Saudyjskiej. 

 

Polska wstrzymała wydawanie wiz dla Rosjan

Medwedczuk przekazany Rosji

Według nieoficjalnych informacji ukraińskich mediów, Ukraina zgodziła się przekazać złapanego w kwietniu Wiktora Medwedczuka. To "kum" Putina, ojciec chrzestny jego córki, który był poszukiwany przez SBU za zdradę stanu i sprzyjanie separatystom w Donbasie. 

Wiosną, Medwedczuk przebrany za ukraińskiego wojskowego próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, gdzie miał wyczekiwać na pomoc FSB. "Kum" Putina został zatrzymany w ukraińskim mundurze. Teraz stał się elementem wymiany na jeńców z pułku Azow i zagranicznych ochotników. 

Putin znów przemówił. "Więcej błędów nie należy się po nas spodziewać"


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka