Ukraina: Zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka

fot. SBU
fot. SBU
Zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. - Jest dla nas bardzo cennym "zasobem", ponieważ ma bezpośrednie kontakty z Rosją, z Władimirem Putinem - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Był blisko powiązany z Putinem

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

"Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski na Facebooku.


Na zdjęciu opublikowanym przez prezydenta Medwedczuk ma na sobie mundur ukraiński. Ręce ma skute kajdankami.

Ukraińcy liczą, że im dużo powie

"Medwedczuka aresztowano poza stolicą, nie znajdował się w Kijowie" - powiedział Arestowycz. "On wie wyjątkowo dużo o przygotowaniach Rosji do wojny, budowaniu prorosyjskich struktur na Ukrainie, jak również na temat wewnętrznych spraw naszego państwa" - dodał.

- Opowie nam teraz wiele ciekawych rzeczy i to w szczegółach - zapowiedział we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

Wymienią Medwedczuka na jeńców?

Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli.

- Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Dodał, że "jest ważne aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość".

Kim jest Wiktor Medwedczuk?

Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na szeroką skalę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka.

ja

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka