Polska wstrzymała wydawanie wiz dla Rosjan

Młody Rosjanin w Moskwie. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Młody Rosjanin w Moskwie. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Korzystając ze stanowiska przyjętego przez Unię Europejską Polska, tak jak kraje bałtyckie, nie wydaje wiz turystycznych dla obywateli Rosji - powiedział w TVP Info wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Polska nie wydaje Rosjanom wiz turystycznych

W środę w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że Polska od lutego, czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej.

Polecamy:

Championem może być każdy z Was!

Zadzwonili do syna człowieka Putina udając wojsko. Tak zareagował na wezwanie do armii

– Decyzja Unii Europejskiej sprzed dwóch tygodni dopuszcza wstrzymywanie wydawania wiz turystycznych przez poszczególne kraje w odniesieniu do obywateli Federacji Rosyjskiej i z tej klauzuli skorzystaliśmy my wraz z krajami bałtyckimi – powiedział Wawrzyk.

Przyznał, że wizy turystyczne wydaje natomiast wciąż np. Finlandia, która ma długą granice lądową z Rosją.

– Finlandia ma duże tradycje przyjmowania osób poszukujących u niej opieki międzynarodowej, stąd właśnie takie, a nie inne podejście, ale zwracam uwagę, że to właśnie skala przyjazdów do Finlandii z Rosji i dalej podróżowania obywateli Rosji na południe Europy leżała u przyczyn tej decyzji UE o której mówiliśmy – dodał.

Unia skończyła z ułatwieniami wizowymi dla Rosjan

9 września br. UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.

Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją weszła w życie 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

Unia potępię rosyjską agresję na Ukrainę

24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom oraz rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.

Później przyjmowała dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji i z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.

Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.

KW

Czytaj dalej:

Putin znów przemówił. "Więcej błędów nie należy się po nas spodziewać"

Kaczyński: Zamach smoleński na 100 procent. Prezes PiS oskarżył też TVN, poważne zarzuty

Spytali prezydenta o wybory samorządowe. Ma inne zdanie od rządu

Tak policja reaguje na zgłoszenia kobiet molestowanych w taksówkach. RPO reaguje

Nad Donaldem Trumpem zbierają się ciemne chmury. Prokuratura oskarżyła go o oszustwo

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka