Budowa Via Carpatia. Fot. GDDKiA
Budowa Via Carpatia. Fot. GDDKiA

Via Carpatia a kraje Trójmorza. "Czujemy pewien niedosyt"

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
- Państwa Trójmorza wciąż mają problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty - uważa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jej zdaniem kluczem do dobrej współpracy międzynarodowej jest infrastruktura. Jako przykład wskazała budowę drogi Via Carpatia, która w Polsce przebiega sprawnie, czego nie można powiedzieć o innych krajach bloku.

Problem z realizacją Via Carpatia

- Państwa Trójmorza wciąż mają problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty - powiedziała Ewa Leniart w trakcie debaty o możliwości rozwoju współpracy między krajami i regionami, wyzwań dla modelu rozwoju Trójmorza w kontekście wspólnych losów, historii i tradycji chrześcijańskiej.

– Kluczem do dobrej współpracy międzynarodowej jest infrastruktura. Rozwój dobrej infrastruktury, zwłaszcza tej drogowej, sprawia, że istnieje łatwość w komunikowaniu się, pojawiają się relacje oparte na współpracy kulturalnej i gospodarczej – mówiła.

Według wojewody realizacja wielkich projektów takich jak Via Carpatia jest strategiczna dla budowania i pogłębiania wzajemnych relacji, ale, jak zauważyła, napotyka to trudności.

⁃ Z jednego punktu widzenia jej realizacja przebiega bardzo szybko, z drugiego czujemy pewien niedosyt. Z perspektyw Podkarpacia wciąż brakuje nam realizacji tego szlaku w innych krajach – przekonywała.

Współpraca BGK i japońskiego banku JBIC. Celem zwiększenie bezpieczeństwa Trójmorza

- Polski odcinek dzięki ogromnej determinacji polskiego rządu ma szansę powstać w ciągu 5 lat, odcinek podkarpacki będzie gotowy do 2025 roku - poinformowała wojewoda. Jak dodała, ma nadzieję, że determinacja sąsiadów w realizacji S19 będzie równie wysoka.

Obecnie trwa realizacja odcinka między Duklą a Barwinkiem graniczącym bezpośrednio ze Słowacją. Jednocześnie jest to jeden z trudniejszych odcinków drogi ekspresowej S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.


Szlak Via Carpatia ma łączyć Europę północną i południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać ma przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km.

Trudna historia państw obszaru Trójmorza

Wojewoda wskazała też na trudną historię obszaru Trójmorza, która miała wpływ na stagnację w zakresie kontaktów między państwami.

– Na Podkarpaciu intensyfikacja współpracy międzysąsiedzkiej nastąpiła w ciągu ostatnich 15 lat. Wcześniej bagaż komunistycznych doświadczeń i zamknięcie we własnych granicach stanowiły pewne obciążenie. Byliśmy zamknięci przez Moskwę, ściśle kontrolowani – powiedziała.

Ewa Leniart podkreśliła, że dużą szansą stało się otwarcie granic, wspólne sięganie po fundusze europejskie i realizacja projektów transgranicznych.

⁃ Te inicjatywy otwierają granice i sprawiają, że ludzie, już się wzajemnie znając, podejmują decyzję o prowadzeniu wspólnych interesów – dodała.

Jak zaznaczyła, pojedyncze małe państwa mogą być rozgrywane przez większe mocarstwa, natomiast razem mogą wywierać na nie presję i stanowić  dużą siłę oddziaływania na układ geopolityczny w Europie.

Championem może być każdy z Was!

Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu

W Krasiczynie od 19 września trwa międzynarodowa konferencja "Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu". Wydarzenie ma integrować młodych liderów z państw leżących pomiędzy morzami: Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem. Są to Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.  Misją Forum jest budowa Wspólnoty Narodów Europy wg. koncepcji Schumana, który nie widział przyszłości kontynentu jako jednolitego superpaństwa, lecz jako wspólnotę państw opartych na chrześcijaństwie, wolności, solidarności, różnorodności i patriotyzmie.

Forum stawia na innowacyjne rozwiązania, a jego uczestnicy mają możliwość tworzenia go i prowadzenia paneli pod okiem międzynarodowych ekspertów. Tematy, podejmowane dziś w czasie sesji dotyczą między innymi edukacji, nauki, kultury, bezpieczeństwa, energetyki, rodziny, gospodarki oraz rozwoju osobistego. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja Integracji Trójmorskiej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

ja

Czytaj także:

Koktajle Mołotowa wyrażają niezadowolenie. Ataki po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji

Złe wieści dla frankowiczów. Bank Szwajcarii zdecydował, Polacy to mocno odczują

Posłanka Bundestagu krytykuje swój rząd. Twierdzi, że Polsce należą się reparacje wojenne

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka