Miażdżący sondaż dla Olafa Scholza. Połowa Niemców stawia sprawę jasno

Połowa Niemców uważa, że Olaf Scholz nie powinien być kanclerzem. fot. PAP/EPA/ABDULLA AL NEYADI/UAE PRESIDENTIAL COURT HANDOUT
Połowa Niemców uważa, że Olaf Scholz nie powinien być kanclerzem. fot. PAP/EPA/ABDULLA AL NEYADI/UAE PRESIDENTIAL COURT HANDOUT
Równo 50 procent Niemców uważa, że Olaf Scholz (SPD) nie jest właściwą osobą na stanowisku kanclerza - wynika z sondażu instytutu Insa dla dziennika "Bild". Tylko 38 procent twierdzi, że Scholz jest odpowiednim szefem rządu.

Sondaż mówi jasno. Niemcy nie chcą takiego kanclerza

Na pytanie o zaufanie do kanclerza 64,5 proc. respondentów stwierdziło, że ich zaufanie jest "małe", a 30,3 procent - "duże".

Portal dziennika "Welt" zwraca uwagę, że rok po wyborach do Bundestagu prawicowo-nacjonalistyczna partia AfD znalazła się w sondażu na pierwszym miejscu we wschodnich Niemczech. AfD uzyskuje obecnie 27 proc. we wschodnich landach i 12 proc. w zachodnich. Numerem dwa na wschodzie jest chadecka partia CDU z 26 procentami.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory to opozycyjna Unia CDU/CSU uzyskałaby 27,5 proc. (minus jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem), a rządząca SPD 18 proc. (minus 0,5 procent). Współrządzący z socjaldemokratami Zieloni i FDP zyskują po pół punktu procentowego i odpowiednio zdobywają 19,5 proc. i 8 proc. Ogólnokrajowy wynik AfD wynosi 15 procent - wzrost o 1, a Partia Lewicy plasuje się na poziomie 5,5 procent - bez zmian.

Fatalna prasa kanclerza Niemiec

Kanclerz nie ma też ostatnio dobrej prasy. Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. Niemieckie media były w ocenach tej wizyty niezwykle surowe dla kanclerza Niemiec.

SW

Czytaj także:


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka