O wolność trzeba nieustannie walczyć. Konferencja GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza

W tym roku tematem przewodnim konferencji jest kwestia wolności. Fot. Twitter/ State of Poland
W tym roku tematem przewodnim konferencji jest kwestia wolności. Fot. Twitter/ State of Poland
Podczas trwającej w Warszawie międzynarodowej konferencji: GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza, wybitni naukowcy, politycy, dyplomaci, przedstawiciele świata biznesu oraz uznani dziennikarze debatują o wolności. Wszyscy są zgodni co do jednego: o wolność trzeba nieustannie walczyć.

Wolność jest bezcenna

Piątkową część dwudniowego spotkania rozpoczął Paweł Nierada, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który powiedział: - W tym roku tematem przewodnim naszego spotkania jest kwestia wolności. Rozmawiamy o tym, czym jest wolność, w jaki sposób możemy ją pozyskać i jak ją utrzymać, bo jak wiadomo wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność tak długo jak się nią cieszymy, tak długo jest zagrożona. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała jak kruchą rzeczą może być wolność, którą czasami traktujemy jako coś oczywistego. 

Polecamy:

Jaką cenę zapłaci Rosja za pokój? "Jeśli Putin przeżyje, musi być sądzony w Hadze"

- Główną ideą Konferencji GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza jest stworzenie platformy dla uzdolnionych ludzi, z regionu Trójmorza, gdzie mogą oni swobodnie wymieniać się myślami i doświadczeniami w walce z codziennymi wyzwaniami. Nasza konferencja skupia się przede wszystkim na młodym pokoleniu, które dopiero co weszło w dorosłość. Dzięki temu możemy budować i kształtować razem z nimi odpowiedzialne postawy społeczne – powiedział Włodzimierz Dola, Prezes Fundacji State of Poland.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: dr Yuri Felshtinsky, który mówił na temat: „Wojna Rosji w Europie. Jak będzie przebiegać. Jak się skończy”, Julian Röpcke z Niemiec opowiedział o roli Niemiec w rosyjskiej wojnie na Ukrainie, a Tim Marshall z Wielkiej Brytanii zmierzył odległość od wolności w swoim wystąpieniu. Pozostałymi ekspertami spotkania są: profesor Nikolai Ivanov, Edward Lucas z Wielkiej Brytanii, Marko Mihkelson z Estonii, Stanisław Żaryn, Velina Tchakarova z Austrii i Anton Gerashchenko z Ukrainy.

O idei wolności wypowiedział się także Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych: - Musimy walczyć o wolność, zawsze bronić prawdy. Ukraina walczy teraz za naszą i swoją wolność. Jabłoński docenił także samą inicjatywę Trójmorza i jej wkład w budowanie świadomego społeczeństwa. - Jesteśmy zgodni, że utworzenie Trójmorza było najlepszą decyzją, ponieważ razem możemy walczyć o naszą wolność i wspierać się w różnych dziedzinach i obszarach codziennego życia. Możemy być dumni, że zidentyfikowaliśmy obecne wyzwania lata temu i teraz możemy łatwiej nim stawić czoła – powiedział Jabłoński.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza jest jednym z największych projektów geopolitycznych w naszej części świata. Obejmuje współpracą 12 państw Unii Europejskiej położonych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Są wśród nich: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia oraz Bułgaria. Obszar tych państw stanowi 1/3 obszaru UE i mieszka na nim 112 mln ludzi (ponad 20 proc. wszystkich obywateli Wspólnoty). 

Celem Trójmorza jest zmniejszenie dysproporcji infrastrukturalnych i ekonomicznych wspólnego rynku europejskiego oraz stworzenie regionalnego forum dialogu na tematy istotne dla państw członkowskich, zwłaszcza w zakresie infrastruktury transgranicznej. 

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Organizatorem konferencji jest Fundacja State of Poland.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka