Ukraina chce do NATO. Zełenski: „Dołączenie w trybie przyspieszonym”

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS/Canva
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS/Canva
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Prezydent na opublikowanym po posiedzeniu RBNiO nagraniu powiedział, że Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. Celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan; Rosja starałaby się podbić różne narody Europy i Azji - wyliczył.

Polecamy:

Putin nie przebierał w słowach, zaatakował Zachód. "Polowali na ludzi jak na zwierzęta"

Jaką cenę zapłaci Rosja za pokój? "Jeśli Putin przeżyje, musi być sądzony w Hadze"

"Rosja chce przemalować granice"

Zełenski oświadczył, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". – Ukraina do tego nie dopuści – zapewnił.

– Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój; przejdziemy tę drogę – zaznaczył.

Ukraina: wniosek o dołączenie do NATO

Poinformował również, że jego kraj składa w trybie przyspieszonym wniosek o dołączenie do NATO. – De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie – oznajmił prezydent.

– Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan – podkreślił.

Wniosek został podpisany przez Zełenskiego, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala.

"Ukraina gotowa do dialogu z Rosją"

Prezydent zapewnił też, że Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent. Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił Zełenski.

– Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat – oświadczył. Zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

KW

Rada Europejska wydała oświadczenie. Premier: działania Putina spotkają się z reakcją

Woś: O tym, jak Kaczor i Glapa inflację w Europie wywołali

Putin siłą zmienił im obywatelstwo. "Mieszkańcy tych ziem stają się Rosjanami na zawsze"

Decydujące godziny w kluczowej bitwie. Rosjanie uciekają w popłochu

Michał Dworczyk przerwał milczenie. Jego służba w KPRM jeszcze się nie skończyła

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka