Dziesiątki dronów od Polski i Litwy dla Ukrainy. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania

WB Group zaprezentowało Warmate pierwszy raz w 2014 roku. fot. VoidWanderer - Own work, CC BY-SA 4.0
WB Group zaprezentowało Warmate pierwszy raz w 2014 roku. fot. VoidWanderer - Own work, CC BY-SA 4.0
Litwa sfinansuje Ukrainie wsparcie militarne. Jak podaje litewski portal Delfi Ministerstwo Obrony Litwy podpisało z polską grupą zbrojeniową WB Group umowę na zakup dronów-kamikadze Warmate.

Warmate od Litwy dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Kontrakt przewiduje kupno dwóch zestawów, na które składa się 37 dronów-kamikadze. Pieniądze zebrała inicjatywa Legion of Boom. Środki na militaria udało się zebrać w ramach zbiórki.

Samą akcję zainicjował litewski dziennikarz i twórca kanału Laisves TV Andrius Tapinas. Z uzyskanych środków Litwinii przeznaczą milion euro na polską amunicję. W sumie Legion of Boom zebrał dwa miliony euro.

Jak podaje ukraiński serwis min.in.ua, na początku zebrane środki miały wystarczyć na zakup 25 Warmate. Podczas rozmów udało się wynegocjować dwa dodatkowe drony. Ostatecznie WG Group przekaże od siebie 10 kolejnych bezzałogowców.

Na zamówienie nie trzeba będzie też długo czekać. Ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beszta przekazał, że polskie drony dotrą w październiku i listopadzie.

Polecamy:

Tweet Sikorskiego posłużył Rosjanom na ważnym posiedzeniu ONZ. „Ujawniał zbyt wiele”

Po przesunięciu wyborów PiS zmieni ordynację? „To ucieszyłoby jedną osobę”

Warmate - polska amunicja i zamiennik

Warmate to rodzaj amunicji krążącej, jest nazywany także dronem-kamikadze. Za produkcję odpowiada firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego.

Według producenta Warmate może być dobrą alternatywą dla kierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych. W stosunku do nich dron może się pochwalić lepszym zasięgiem i opcją wykrycia i porażenia celu niewidocznego z ziemi.

Najnowsza wersja Warmate zyskała pod względem technicznym. Wśród zmian zwiększon promień jego działania i wymieniono na cichszy silnik. W przypadku koniecznej poprawy charakterystyki lotu, w ostatniej fazie dron ma możliwość złożenia łopat wirnika.

Warmate także od Polaków

Powstała też polska zbiórka na zakup Warmate. Zrzutkę na platformie o tej samej nazwie ogłosił branżowy portal Defence24 przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI). Do tej pory udało się zgromadzić 1 375 076 złotych z planowanych 5 000 000 złotych, które pozwolą na zakup dwóch zestawów Warmate czyli 20 dronów wraz z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym.

SW

Czytaj dalej:

Najnowszy rating dla Polski. „Szok stagflacyjny mocno uderzył w polską gospodarkę”

Inflacja bije rekordy. Ekspert: Stopy procentowe najlepiej… obniżyć

O wolność trzeba nieustannie walczyć. Konferencja GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza

Rektor Akademii Teatralnej narzeka na brak dotacji i zamyka szkołę. MKiDN: To nieprawda

Kryzys powołań w Kościele trwa. Do seminarium w Łowiczu zgłosiła się jedna osoba

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka