Tweet Sikorskiego posłużył Rosjanom na ważnym posiedzeniu ONZ. „Ujawniał zbyt wiele”

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia użył tweeta Radosława Sikorskiego na posiedzeniu RB ONZ. Fot. Twitter/Solidarna Polska
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia użył tweeta Radosława Sikorskiego na posiedzeniu RB ONZ. Fot. Twitter/Solidarna Polska
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia użył tweeta Radosława Sikorskiego na temat wycieków z gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, by obarczyć USA odpowiedzialnością za te zdarzenia. Podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ Nebenzia wymachiwał wydrukiem tweeta i wprost powoływał się na polityka Platformy Obywatelskiej, budując rosyjską propagandową narrację.

Rosjanie posługują się tweetem Radka Sikorskiego

– Natychmiast po zdarzeniu byłu minister spraw zagranicznych Polski, Radek Sikorski, zamieścił na Twitterze zdjęcie wycieku otwarcie dziękując Stanom Zjednoczonym za ten sabotaż. Napisał „dziękuję, USA” – mówił Nebenzia podczas posiedzenia RB ONZ, w trakcie którego głosowano nad projektem rezolucji potępiającej próbę aneksji części Ukrainy.

Polecamy:

Najnowszy rating dla Polski. „Szok stagflacyjny mocno uderzył w polską gospodarkę”

Inflacja bije rekordy. Ekspert: Stopy procentowe najlepiej… obniżyć

Rosjanie wychwycili, że polityk Platformy Obywatelskiej w czwartek skasował głośnego tweeta. Nebenzia skomentował to krótko: Radek Sikorski „najwyraźniej zdał sobie sprawę, że ujawnił zbyt wiele”.

Ambasador Rosji przy ONZ, próbując uwiarygodnić przekaz z tweeta Sikorskiego, podkreślił, że polityk PO jest mężem Anne Applebaum, czyli osoby „mającej dostęp do kręgów władzy w Waszyngtonie”.

Politycy PiS: "Gratulujemy Sikorskiemu sławy"

„Przedstawiciel Rosji w ONZ z satysfakcją powołuje się na wpis Radosława Sikorskiego dla celów szerzenia rosyjskiej propagandy. W ten sposób „mózg” PO przebił się na fora międzynarodowe. Gratulujemy sławy” – skomentował wydarzenie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.


Drugi wiceminister MSZ, Paweł Jabłoński, był bardziej lapidarny: „Przedstawiciel Rosji w ONZ dziękuje Radosławowi Sikorskiemu za jego słynny tweet. Спасибо, Радек! („dziękujemy, Radku” – red.)”.


Rosyjskie weto na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Cztery państwa, które wstrzymały się od głosu, to Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, jednak została ona odrzucona ze względu na prawo weta, którym dysponuje Rosja.

Za potępieniem działań Rosji opowiedział się jeszcze w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który stwierdził, że "referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie".

Przedstawiciele Chin, Indii i Gabonu wyrazili zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie, lecz wezwali do pokojowego rozwiązania konfliktu. Przedstawiciel Brazylii narzekał na to, że Stany Zjednoczone dążyły do głosowania nad projektem w pośpiechu, nie dając czasu na konsultację ze stolicami.

Z uwagi na wprowadzony w tym roku nowy mechanizm, w wyniku weta Rosji rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

KW

Czytaj dalej:

Inflacja bije rekordy. Ekspert: Stopy procentowe najlepiej… obniżyć

O wolność trzeba nieustannie walczyć. Konferencja GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza

Rektor Akademii Teatralnej narzeka na brak dotacji i zamyka szkołę. MKiDN: To nieprawda

Kryzys powołań w Kościele trwa. Do seminarium w Łowiczu zgłosiła się jedna osoba

Żulczyk miał znieważyć Dudę przez nazwanie go "debilem". Zapadł wyrok po apelacji

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka