Gazprom zakręca kurek z gazem kolejnym europejskim krajom

Austria i Włochy bez rosyjskiego gazu.
Austria i Włochy bez rosyjskiego gazu.
Rosyjski państwowy koncern paliwowy Gazprom poinformował o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię. Od soboty nie ma również dostaw gazu z Rosji do Włoch - ogłosił włoski koncern ENI, jego odbiorca.

Austria odcięta od gazu z Gazpromu

Swoją decyzję Gazprom uzasadnił odmową potwierdzenia zleceń określających ilość tłoczonego tranzytem surowca przez austriackiego operatora sieci przesyłu gazu.

Gazprom dodał, że jest to skutek zmian regulacyjnych w Austrii, które nastąpiły w końcu września. Poinformował też, że w celu rozwiązania problemu współpracuje z odbiorcami z Włoch.

Włochy: Gazprom przestał dostarczać nam gaz

Ale Włosi również przestali otrzymywać rosyjski gaz. Jak wyjaśniła firma energetyczna ENI, Gazprom zawiadomił ją o tym, że nie jest w stanie zrealizować dostaw gazu do Włoch właśnie z powodu wstrzymania jego tranzytu przez Austrię.

"Począwszy od dzisiaj Gazprom nie dostarcza gazu dla ENI, ponieważ - jak wynika z jego komunikatów - nie jest w stanie spełnić wymogów koniecznych do tego, by otrzymać usługę wysyłki gazu do Austrii" - oświadczył rzecznik włoskiej firmy w rozmowie z agencją Ansa. Dodał: "Wiadomo nam jednak, że Austria dalej otrzymuje gaz w punkcie przekazu na granicy słowacko- austriackiej".

"Pracujemy nad tym, aby sprawdzić w Gazpromie, czy możliwe jest wznowienie dostaw do Włoch" - poinformował rzecznik ENI.

Od grudnia zeszłego roku uzależnienie Włoch od gazu z Rosji spadło z 40 do 18 procent.

Rosja przykręca kurek z gazem

Z kolei Mołdawia otrzymała komunikat od Gazpromu,  że w październiku rosyjski koncern zmniejszy o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju. Gazprom jest monopolistą w dostawach gazu do Mołdawii.

31 sierpnia przestał płynąć gaz przez Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec.

ja

Czytaj także:

Awantura o Sikorskiego. Giertych próbuje bronić ważnego polityka Platformy Obywatelskiej

Idzie zima. Minister Czarnek ostrzega szkoły: Będziemy występować o zarząd komisaryczny

Ostra dyskusja polityków w Radiu Zet. Leszczyna porównała Kaczyńskiego do Putina

Neo-Nówka znów o PiS. Kabareciarze przygotowali prezent dla Jarosława Kaczyńskiego

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka