Morawiecki wypomina Tuskowi sprawę Sikorskiego: "To gorzej niż zdrada, to głupota"

To już drugi wpis premiera tego dnia poświęcony sprawie Sikorskiego. Fot. Kreystian Maj/KPRM
To już drugi wpis premiera tego dnia poświęcony sprawie Sikorskiego. Fot. Kreystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny odniósł się do kontrowersyjnego tweeta Radosława Sikorskiego, który odbił się echem na całym świecie i posłużył za wodę na młyn rosyjskiej propagandy. Tym razem szef rządu aferą o wpis byłego szefa MSZ uderzył w Donalda Tuska.

Morawiecki do Tuska: To gorzej niż zdrada, to głupota

"Dyplomacja w rękach PO to jak odbezpieczony granat w rękach dziecka. Rosja powołuje pod broń setki tysięcy żołnierzy, a Donald Tusk nadal jest w dobrym humorze i po skandalu z Radkiem Sikorskim udaje, że nic się nie stało. To gorzej niż zdrada, to głupota” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.


We wcześniejszym wpisie dość ostro odniósł się do Radosława Sikorskiego. Premier napisał, że „w trakcie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ rozegrała się symboliczna scena”. „Przedstawiciel Rosji wykorzystał wpis Radosława Sikorskiego w mediach społecznościowych do ataku na Zachód. Wpis, dodajmy, bardzo korzystny dla rosyjskiego aparatu propagandy” – czytamy. „To koniec mitu pana Sikorskiego jako dyplomaty, ale przede wszystkim memento dla totalnego modelu uprawiania polityki przez polską opozycję. Kiedyś pan Sikorski zasłynął z wylewnych gestów wobec Siergieja Ławrowa, dzisiaj wspomógł machinę propagandową Kremla” – dodał Morawiecki.

Jarosław Kaczyński skomentował tweet Sikorskiego. Użył słynnego cytatu

Kontrowersyjny tweet Sikorskiego

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje

Komentując te zdarzenia na Twitterze Sikorski napisał we wtorek: "Thank you, USA". W kolejnych wpisach wyjaśnił, że "uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina". "Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał"; "To jest z Ukrainą i Polską - Dobra robota" - podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.

Polityk zamieścił też nagranie, w którym prezydent Joe Biden mówi: "Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres".

Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił również, że cieszy go, iż "Nordstream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany". "To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców" - napisał. "Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu" - podkreślił.
    
Awantura o Sikorskiego. Giertych próbuje bronić ważnego polityka Platformy Obywatelskiej

Wpis posłużył rosyjskiej propagandzie

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w środę, że "idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji".

Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera. W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu. Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream.

ja

Czytaj także:

"PO i Sikorski jako szef MSZ prowadzili politykę prorosyjską, bo taką prowadziły Niemcy"

"Amerykanie mają możliwość wyeliminowania samego Putina, jeśli użyje broni jądrowej"

Luke Skywalker powraca, by pomóc Ukrainie w wojnie z "imperium zła"

Lewica ma propozycję na drogą energię. Bon za 2500 zł na zakup nowego sprzętu AGD

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka