Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przestrzega przed zimową falą nowej, groźnej odmiany koronawirusa. (fot. Pixabay, Flickr)
Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przestrzega przed zimową falą nowej, groźnej odmiany koronawirusa. (fot. Pixabay, Flickr)

Fauci przestrzega Amerykanów. Mówi o kolejnej fali groźnej odmiany koronawirusa

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci ostrzega, że zimą pojawić się może nowy, bardziej niebezpieczny i zaraźliwy wariant koronawirusa.

Nowa odmiana COVID-19?

Fauci podczas wywiadu dla "Center for Health Journalism" zaalarmował, że wkrótce pojawić się może nowa odmiana wirusa SARS-CoV-2.

— Powinniśmy przewidzieć, że może pojawić się kolejny wariant, który będzie wymykał się odpowiedzi immunologicznej, którą otrzymaliśmy w wyniku infekcji lub szczepienia — mówił Fauci, jednocześnie apelując do Amerykanów o ostrożność. Jego zdaniem zimą może dojść do wzrostu zakażeń.

— Myślę, że byłoby niefrasobliwe, gdybyśmy nagle powiedzieli: "całkowicie skończyliśmy z pandemią" — podkreślił.

Rekordowa zaraźliwość Omikronu

Dr Anthony Fauci przywołał sytuację z lata 2021 roku, kiedy to wskaźniki pandemiczne były na niskim poziomie. Przełomem było pojawienie się wariantu Omikron, w wyniku którego doszło do rekordowego wzrostu liczby zakażeń. Od tamtego momentu podwarianty tej odmiany rozprzestrzeniły się po Stanach Zjednoczonych i obecnie stanowią znaczną większość przypadków COVID-19.

— Nie powinniśmy się dziwić, jeśli tej zimy pojawi się nowy, bardziej zaraźliwy wariant — przestrzega Fauci.

Dr Fauci radzi, by przyjąć dawkę przypominającą szczepionki

Najnowsze badania wskazują, że niektóre nowe podwarianty Omikronu, m. in. BA.4.6 są w stanie skuteczniej poradzić sobie z układem odpornościowym, w porównaniu do BA.5. Nie wiadomo jednak, czy inne podwarianty Omikronu będą tak zaraźliwe, jak BA.5.

Dr Fauci podkreśla, że każdy, kto kwalifikuje się do szczepienia przeciw COVID-19, powinien przyjąć dawkę przypominającą, która zaktualizowana jest dla wariantu Omikron.

— Zachęcamy ludzi, zwłaszcza w okresie jesiennym, do przyjęcia tej konkretnej zaktualizowanej szczepionki, która na szczęście dla nas skierowana jest przeciw głównemu wariantowi krążącemu w społeczeństwie — mówił Fauci.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości