Zniszczenia w Charkowie po rosyjskim ostrzale. Fot. PAP/EPA
Zniszczenia w Charkowie po rosyjskim ostrzale. Fot. PAP/EPA

Unia chce ścigać Rosję za zbrodnie. Oto fragment konkluzji ze szczytu

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Na szczycie unijnym zapadnie decyzja o podjęciu działań ws. ścigania rosyjskich oprawców za zbrodnie na cywilach i infrastrukturze na Ukrainie.

"Zbrodnie wojenne popełnione na Ukraińcach, na które jest coraz więcej dowodów, oraz ciągłe niszczenie infrastruktury cywilnej są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Unia Europejska potwierdza swoje stanowcze zobowiązanie do pociągnięcia Rosji oraz wszystkich sprawców i wspólników do odpowiedzialności, a także silne poparcie dla śledztw prowadzonych przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego" - brzmi fragment dokumentu, do którego dotarli dziennikarze PAP.   

Rosjanie rabują, co się da przed nadejściem kontrofensywy Ukraińców. Panika dowództwa

Morawiecki będzie na szczycie unijnym

W czwartek rozpocznie się dwudniowy szczyt UE, na którym będzie obecny premier Mateusz Morawiecki. Głównym tematem obrad będzie walka z rosnącymi cenami za energię i surowce. - Centralnym punktem naszego programu obrad jest kryzys energetyczny, wobec którego musimy działać jak najpilniej. W szczególności musimy bezwzględnie zintensyfikować nasze trzy kierunki działania: zmniejszenie popytu, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i ograniczenie cen - napisał do zaproszonych przywódców szef Rady Europejskiej Charles Michel.  

CBŚP rozbiło groźny gang zajmujący się przemytem i handlem narkotykami. Wielki sukces

Interwencje na rynku energetycznym 

- Obejmuje to: pełne wykorzystanie siły negocjacyjnej naszej zjednoczonej "27-ki" poprzez wspólne zakupy gazu; opracowanie nowego punktu referencyjnego (cen), który dokładniej odzwierciedlałby warunki na rynku gazu oraz zastanowienie się nad tymczasowym dynamicznym pułapem cenowym. Spodziewam się również, że zajmiemy się innymi krótko- i długoterminowymi interwencjami na rynku, takimi jak unijne ramy ograniczające ceny gazu używanego do produkcji energii elektrycznej - podkreślono w komunikacie. 

Jednym z postulatów będzie właśnie plan pociągnięcia Rosjan do międzynarodowej odpowiedzialności karnej. - Powrócimy też do agresji Rosji na Ukrainę. Kreml zdecydował się na podjęcie kroków eskalujących, w tym rozpoczęcie kampanii mobilizacyjnej, organizowanie fałszywych "referendów" w celu nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy i używanie groźnej retoryki. Ostatnio siły rosyjskie dokonały masowych bombardowań obiektów cywilnych. Sprawcy tych zbrodni wojennych powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności - zapowiadał Michel, który dodał również, że istnieje potrzeba ochrony infrastruktury krytycznej po wybuchach na Morzu Bałtyckim w rurach gazociągów Nord Stream. 

Jerzy Stuhr w końcu przemówił, pomógł syn. "Podjąłem najgorszą w moim życiu decyzję"


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka