Rodzina Ignacego Domeyki w Zakładach Górniczych Lubin
Rodzina Ignacego Domeyki w Zakładach Górniczych Lubin

"Urodzony pod szczęśliwym minerałem". Film o geologu Ignacym Domeyce

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W 220.rocznicę urodzin Ignacego Domeyki, wybitnego polskiego geologa, który zrewolucjonizował górnictwo powstał film dokumentalny o jego niezwykłym życiu i wpływie na branżę wydobywczą. Naukowiec żył i pracował m.in. w Chile, jest patronem należącej do KGHM kopalni Sierra Gorda.

"Urodzony pod szczęśliwym minerałem". Film o Ignacym Domeyce

Film „Urodzony pod szczęśliwym minerałem” z udziałem m.in. potomków Ignacego Domeyki powstał w koprodukcji z TVP. Na antenie telewizji będzie miał swoją premierę w listopadzie. Gośćmi specjalnymi pokazu przedpremierowego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie byli: prawnuk Ignacego Domeyki, Jose Fernando Domeyko Perez z żoną Marią, jego córka Jacqueline Maria Dominga Domeyko Cassel oraz praprawnuczka geologa, Bernadita Sofia Domeyko Dobry z synem Francisco Pero Domeyko. 

Ignacy Domeyko był wybitnym naukowcem i twórcą nowoczesnego górnictwa w Chile. Był badaczem, geologiem i wieloletnim rektorem Universidad de Chile. Pozostawił po sobie dziesiątki prac naukowych. Jego imieniem nazwano wiele miejsc, w tym minerał, planetoidę i pasmo górskie w Chile. Kordyliera Sierra Gorda znajdująca się na Atacamie została tak nazwana przez samego Domeykę, który badał m.in. właśnie te obszary.

Złoże miedzi odkryte w 2006 r. w Sierra Gorda, także nosi imię Ignacego Domeyki. Kopalnia należąca do KGHM jest jednym z głównych producentów miedzi w Chile, pracującym na złożu siarczkowym z mineralizacją miedzi, molibdenu i złota, które znajdują się w drobnych żyłkach.

Rodzina Ignacego Domeyki oprócz udziału w pokazie filmu o słynnym przodku odwiedziła m.in. Zagłębie Miedziowe. Potomkowie słynnego geologa zjechali pod ziemię w Zakładach Górniczych Lubin, gdzie zobaczyli, jak wygląda ciąg technologiczny. Wrażenie na zagranicznych gościach zrobiły maszyny górnicze używane do wydobycia miedzi. Wcześniej na Zamku Królewskim zapoznali się z oryginalnymi pamiątkami po Ignacym Domeyce.

"Urodzony pod szczęśliwym minerałem". Premiera w TVP

Dokument o Ignacym Domeyce będzie można zobaczyć już w Listopadzie w Telewizji Polskiej. Już 15 listopada "Urodzonego pod szczęśliwym minerałem" bedą mogli obejrzeć widzowie TVP2. Emisja zapowiedziana jest na 22:55. Dwa dni później, 17 listopada o 20:55, film o słynnym polskim geologu będą mogli obejrzeć widzowie TVP Dokument. Kolejne emisje filmuy dokumentalnego są również przewidziane w TVP Kultura. 

Ignacy Domeyko patronem kopalni w Sierra Gorda

Warto dodać, że kopalnia Sierra Gorda, której patronem jest Ignacy Domeyko jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. Według danych Chilijskiej Komisji Miedzi, Cochilco Sierra Gorda SCM w ubiegłym roku uzyskała drugi najlepszy wynik we wzroście produkcji górniczej w Chile. W 2021 w stosunku do roku poprzedniego wzrosła zarówno produkcja miedzi płatnej (+28 proc.), jak i zysk operacyjny w wysokości 3,2 mld zł (prawie 2,4-krotny wzrost na 55 proc. udziale KGHM Polska Miedź).

Kopalnia KGHM w Chile

Sytuacja finansowa chilijskiej kopalni KGHM pozwoliła, pierwszy raz w historii, na odwrócenie przepływów finansowych do spółki matki. Pieniądze popłynęły z Chile do Polski. W 2021 r. dla 55% udziałów, Sierra Gorda wypłaciła około 420 mln USD, w pierwszym kwartale 2022 r. ponad 100 mln USD.

red.

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka