PGNiG poinformowało o odkryciu nowych złóż gazu ziemnego. Fot. materiały prasowe
PGNiG poinformowało o odkryciu nowych złóż gazu ziemnego. Fot. materiały prasowe

Odkryto nowe złoża gazu w Polsce

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
PGNiG odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc. Spółka szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie - poinformowało PGNiG w czwartek.

Nowe złoża gazu ziemnego w Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo PGNiG poinformowało w czwartek, że odkryło nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc.

Dodano, że odkrycie nowych złóż gazu to rezultat prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą (pow. średzki) oraz gminie Czempiń (pow. kościański). PGNiG wskazało, że zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej spółki w zachodniej Polsce.

3 lata na przygotowanie złoża do wydobycia

PGNiG szacuje, że "proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie".

Dodano, że odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 proc.

- Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać. – podkreśliła, cytowana w komunikacie, prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Waksmundzka-Olejniczak zwróciła uwagę, że to przede wszystkim na specjalistach PGNiG opierać się będzie działalność poszukiwawczo-wydobywcza nowego koncernu, który powstanie wkrótce z połączenia gazowej spółki z PKN Orlen. Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie, czego przykładem jest jedno z odkrytych złóż - podkreśliła prezes PGNiG.

Dodatkowo poinformowano również, że spółki PGNiG i Orlen Upstream rozpoczęły wiercenia w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 roku. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Według PGNiG "utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach".

Odwiert na głębokość 2800 metrów

Wskazano, że drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu 2022 roku. Odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2800 m.

"Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019)" - wyjaśnia PGNiG.

PAP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka